Yeni memurların maaşına 400 lira artış

Son 10 yılda memur olan kamu çalışanlarının dereceleriyle ilgili düzenlemeden sonra maaşlarda diğer zamlar ve derece artışıyla birlikte 400 liraya varan yükseliş olacak

Yeni memurların maaşına 400 lira artış
01 Şubat 2016 Pazartesi 09:52

Sonhaberler.Com

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 15 Şubat’ta maaşlarda derece zammının görüleceğini belirtirken "maaşlarda diğer zamlar ve derece artışıyla birlikte 400 liraya varan yükseliş olacak" dedi.

Bakan Ağbal, memurların derece zamlarıyla ilgili açıklamalar yaptı. Derece zammıyla ilgili sorular üzerine Ağbal, "2005'ten sonra ilk defa kamuya giren yaklaşık 1.2 milyon memurumuz var. Bunların bir derece düzenlemesinden yararlanma talebi vardı. Toplu sözleşmede bunu karara bağladık. 2005 sonrasında ilk defa kamuya giren memurlarımıza bulundukları dereceye göre bir dereceyi 15 Ocak itibarıyla verdik" dedi. Derece artışına bağlı olarak kişinin ücretinde ne kadar artış olacağının o kişinin kadro unvanına, derecesine ve görevine bağlı bulunduğunu belirten Ağbal, bu kapsamda bir rakam vermenin mümkün olmadığını ifade etti.

Memurların maaşlarında, kişinin durumuna göre farklı olmak üzere, diğer artışlar ve derece artışıyla birlikte 400 liraya kadar varan artış olacağını ileri süren Ağbal, "15 Ocak'ta bu, onlar için kazanılmış bir hak olacak. İlk ayda emekli keseneği olarak buradaki artış SGK'ya gidecek ama 15 Şubat'ta ikinci maaşlarını aldıklarında, bu derece artışına bağlı ücret artışlarından da istifade edecekler" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×