"Yeni ABD Başkanı ülkenin kredi profilini etkileyecek"

09 Eylül 2016 Cuma 23:02

NEW YORK (AA) - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody\'s, yeni ABD Başkanı'nın mali politikalarının, ülkenin kredi profilini etkileyeceğini duyurdu.

Moody\'s tarafından hazırlanan raporda, sosyal hizmet programlarının maliyetlerinin artmaya devam etmesinin ülkenin kredi profilini zayıflatacağı uyarısında bulunuldu. Bir sonraki ABD Başkanı ve yönetiminin yapacakları tercihlerin ABD'nin kredi profili üzerinde geçmişe göre daha büyük etkileri olacağı vurgulandı.

Raporda, 8 Kasım'daki başkanlık seçimleri yaklaşırken hala Demokrat Parti Başkan Adayı Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı Donald Trump'ın, orta vadede ekonomi üzerinde oluşacak mali baskılara nasıl cevap vereceklerini açıklamadıkları aktarıldı.

Kamu harcamaları konusunda, Clinton'ın, sosyal güvenlik finansmanındaki eksiklikleri gelir alanında yapmayı planladığı reformlarla kapatacağının sinyalini verdiği ifade edilen raporda, buna rağmen Demokrat Parti adayının şu ana kadar bu konuda somut öneriler sunmadığı belirtildi.

Raporda, Trump'ın kurumlar vergisi alanında yapmayı planladığı reformların rekabeti artıracağı ancak etkilerinin belirsiz olduğu ve hükümet gelirlerini büyük ihtimalle düşüreceği bilgisine yer verildi.

Kurumlar ve kişisel gelir vergisi alanında, Clinton'ın önerilerinin hükümet gelirlerini artırmasının beklendiğinin dile getirildiği raporda, Trump'ın kişisel gelir vergilerini düşürmeye daha yakın olduğu bildirildi.

Raporda, her iki adayın altyapı harcamalarını artırmayı desteklediği anımsatılırken bu harcamaların yeni gelir kaynaklarından finanse edilmesi halinde ülke kredisine olumlu etkisi olacağı belirtildi.

Her iki başkan adayının savunma harcamalarıyla ilgili planlarının detaylarının hala açıklanmadığına işaret edilen raporda, bu kalemdeki harcamalarda artış olması halinde, sosyal hizmet programlarının yarattığı mali baskının yükseleceği uyarısında bulunuldu.

Raporda, ayrıca, Trump'ın, Başkan Barack Obama'nın sağlık reformunu yürürlükten kaldırma teklifine dikkat çekilerek bunun gerçekleşmesi durumunda ülke ekonomisi üzerinde mali baskının artacağı kaydedildi.

Moody\'s, Ekim 2015'te, ABD'nin kredi notunu "Aaa" seviyesinde, görünümünü de "durağan" olarak açıklamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×