Yemen'deki olaylar

- Yaklaşık bir buçuk yıl aradan sonra Mesile petrol kuyularında ham petrol üretim ve ihracatına yeniden başladı

Yemen'deki olaylar
11 Ağustos 2016 Perşembe 18:18

SANA (AA) - Yemen hükümeti, yaklaşık bir buçuk yıl aradan sonra Mesile petrol yataklarında ham petrol üretim ve ihracatına yeniden başlandığını duyurdu.

Yemen resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, Yemen Petrol ve Madencilik Bakanı Seyf Muhsin eş-Şerif, Mesile petrol yataklarında ham petrol üretim ve ihracatına yeniden başlandığını, bunun ulusal ekonomide kısmen iyileşme sağlayacağını belirtti.

Hükümetin Marib ve Şebva illerindeki petrol yataklarında da üretime yakın zamanda yeniden başlanmasını, Ra's İsa ve Belhaf limanları aracılığıyla yeniden gaz ve petrol ihracatı yapılmasını ümit ettiğini kaydeden Şerif, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Ed-Dabba limanından yapılan ham petrol satımından elde edilen gelirlerin, Hadramevt ilindeki kalkınma projelerinde kullanılması talimatı verdiğini aktardı.

Yemen hükümeti, geçen ayın sonunda ülkede çatışmaların başladığı Mart 2015'ten bu yana ilk kez ham petrol satışının yapıldığını açıklamıştı.

Yemen’de Husiler'in başkent Sana'yı ele geçirdiği Eylül 2014'ten bu yana yabancı şirketlerin çoğu ülkedeki çalışmalarını durdurmuştu. Ülkede çatışmaların başladığı Mart 2015'ten bu yana da petrol üretim ve ihracatı tamamen durmuştu.


Etiketler; #petrol #yemen

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×