Yaş çay'da yüksek rekolte beklentisi!

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon , Rize , Artvin ve Giresun illerinde yaş çay hasat dönemine girildi. Bölgede hava koşullarının uygun olması sebebiyle yaş çayda yüksek rekolte beklentisi oluştu.

Yaş çay'da yüksek rekolte beklentisi!
18 Mayıs 2015 Pazartesi 12:43


Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, yaş çay sezonunun başladığı bölgede rekolte ve ürün kalitesinin son derece iyi olacağına dair gözlemlerde bulunduklarını belirtti. Geçen senenin 1 milyon 258 bin ton rekolte rakamından daha fazla rekolte beklendiğini söyleyen Erdoğan, yaş çay üretiminin her aşamasında kaliteye önem verilmesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti.

 "Tarladan başlayıp çayı bardağa kadar taşıyanlar olarak bir çalışma yapmamız gerekiyor. Yapacağımız çalışma ile kalitemizi yüksek tutmayı başarmalıyız. Gerek bahçede, gerek toplanan ürünün fabrikalara taşınmasında, gerekse üretimde çok kaliteli ürün ortaya koymamız lazım. Dünya her geçen gün biraz daha küçülüyor. Çay üreticileri arasında ilk sıralarda yer alan Sri Lanka artık bize çok yakın. Dünya çay pazarları da artık bize çok yakın. Dünya çay sektöründeki hedeflerimize ulaşabilmek için amaçladığımız kalite seviyesini yakalamak zorundayız."

 ÇAY KANUNUNA İHTİYAÇ VAR

Her geçen gün hacmi büyüyen çay sektörünün bir kanunla koruma altına alınması gerektiğinin altını çizen Erdoğan şöyle konuştu:

"Üretici, sanayici ve tüketiciyi koruyacak, ürün kalitesini belli bir standartta tutacak bir çay kanunu sisteminin oluşturulması gerekiyor. Buna hep birlikte sahip çıkmamız lazım. Gümrükler tamamen kalktığında Avrupa Birliği ülkeleri arasında tek çay üreten ülke olacağız. Ürünümüzü çok iyi bir noktaya taşıma fırsatı olacak. O nedenle şimdiden o standartları görüp, tarladan bardağa kadar kalite standartlarını oluşturacak sistemi kurmamız gerekmektedir. 1984 yılında Türkiye'de 650 bin ton yaş çay üretilirken bu rakam bugün 1 milyon 250 bin ton seviyelerine ulaştı. Kuru çay üretimi 110 bin ton iken 240 bin tona çıktı. Bu rakamlar Türk çay sektörünün belli bir seviyeye geldiğini gösteriyor. Şimdi bunu daha ileriye götürmek için çalışmalıyız. Çayımızı dünya markası yapmak için sistemler geliştirmeliyiz."

ÜRETİCİ 1 LİRA 75 KURUŞ FİYAT BEKLİYOR

Doğu Karadeniz'de başlatılan yaş çay hasadında üreticiler açıklanacak taban fiyatı heyecanla bekliyor. Rize Ziraat Odası Başkanlığı, geçen sene destekleme primi dahil 1 lira 50 kuruş olan yaş çay kilogram taban fiyatının bu sene desteklemeyle beraber 1 lira 75 kuruş olması gerektiğini belirtti. 2015 yılı yaş çay taban fiyatının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

YAŞ ÇAY TARIMI

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon , Artvin , Rize ve Giresun'da 774 bin dekarlık alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay tarımında senelik 1 milyon 1 milyon ile 200 bin ton arasında değişim gösteren oranda ürün elde ediliyor. Elde edilen yaş çay, 151'i özel sektör, 46's ÇAYKUR'a ait fabrikalarda işlenerek senede ortalama 200 ile 240 bin ton arasında kuru çay elde edinilmiş oluyor.  

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×