Verimlilik istatistikleri

- Çalışan kişi başına üretim endeksi, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,40 arttı

Verimlilik istatistikleri
20 Haziran 2016 Pazartesi 15:55

ANKARA (AA) - Çalışan kişi başına üretim endeksi, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,40 artış gösterdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2016 yılının birinci çeyreğine ilişkin verimlilik istatistiklerini açıkladı.

Avrupa Topluluğu'nda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması baz alınarak yapılan hesaplamaya göre, çalışan kişi başına üretim endeksi, yılın ilk çeyreğinde 2015'in aynı dönemine göre yüzde 6,40 arttı. Söz konusu endeks, geçen yılın son çeyreğine göre ise yüzde 7,23 azaldı.

Çalışılan saat başına üretim endeksi bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,97 yükselirken, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 6,50 düştü.

Bölümler itibarıyla, çalışan kişi başına üretim endeksinde, geçen yılın aynı çeyreğine göre en büyük azalış yüzde 11,05 ile "diğer imalatlar", en büyük artış ise yüzde 33,92 ile "makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı" bölümlerinde gerçekleşti.

Çalışılan saat başına üretim endeksinde geçen yılın aynı dönemine göre en büyük azalış yüzde 11 ile "diğer imalatlar", en büyük artış ise yüzde 33,39 ile "makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı" bölümlerinde görüldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×