UTİB, tekstil terbiye sektöründe örnek olacak

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) yeni bir projeye imza attı. Tekstil Sektöründe Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Tebliği’nin, terbiye işletmeleri tarafından doğru ve zamanında uygulanmasına yardımcı olmak ve tebliğin ülke çıkarları açısında.

UTİB, tekstil terbiye sektöründe örnek olacak
08 Ocak 2014 Çarşamba 18:33

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) yeni bir projeye imza attı. Tekstil Sektöründe Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Tebliği’nin, terbiye işletmeleri tarafından doğru ve zamanında uygulanmasına yardımcı olmak ve tebliğin ülke çıkarları açısından hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak amacıyla firmalarda çalışma yapıldı.

    ‘Tekstil Terbiye Sektöründe Temiz Üretim İçin Örnek Modellerin Oluşturulması’ projesi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından desteklenirken, UTİB’e bağlı Bursa Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM) tarafından takip edildi. Projede temiz üretim planlarının hazırlanması ile uygulanması konusunda 6 farklı firmada öncü ve model çalışmalar yapıldı. Bursa’da tekstil sanayisine yönelik bu projenin bugüne kadar Türkiye’de yapılanların en kapsamlısı olduğunu vurgulayan UTİB Başkanı İbrahim Burkay, birlik önderliğinde gerçekleştirilen faaliyetlerin Türkiye geneline yayılmasını istediklerini belirtti. Güçlü bir ekonominin her şeyden önce, sağlıklı bir çevre ile mümkün olabileceğine dikkati çeken Burkay, “Türkiye’de, sürdürülebilir kalkınmayı temin etmek için bir takım güçlüklerin üstesinden gelinmelidir. Bu noktada UTİB’in büyük hedeflerle başlattığı bu projenin ekonomiye katma değer anlamındaki yansımalarını çok kısa süre içerisinde göreceğiz.” dedi.

    Uygulamalar kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan Tekstil Sektöründe Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Tebliği’nin önemine de vurgu yapan Burkay, “Tebliğ’de ele alınan temel konular, terbiye işletmelerindeki üretimin çevreye olabilecek olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, hammadde ve enerji verimliliğinin artırılması ve ‘temiz üretim’ teknolojilerinin kullanılmasıdır. Bu tebliğ ile işletmelerde MET, yani Mevcut En İyi Teknikler’in belirlenmesi ve 2014 yılı sonuna kadar uygulanması esastır.” diye konuştu.

    Burkay, Tebliğ’in amacını şu sözlerle ifade etti: “Bu tebliğin amacı; tekstil sektörü faaliyetlerinin çevreye olabilecek olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine, çevreyle uyumlu yönetiminin sağlanması için üretim sırasında suya, havaya ve toprağa verilecek her türlü emisyon, deşarj ve atıkların kontrolü ile hammadde ve enerjinin etkin kullanımına, temiz üretim teknolojilerinin kullanımına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.”

    Proje akademik danışmanlarından Prof. Dr. Şule Altun ise projedeki temel amacın dünyada var olan büyük yeşil pazardan, Türk tekstil firmalarının da pay almalarını sağlamak olduğunu söyledi.

    Prof. Dr. Mehmet Kanık da, bu çalışmaların, bir anlamda firmaların mevcut durumlarını görmeleri için bir check-up niteliği taşıdığını ve alınan sonuçlara göre firmaların proseslerini hem çevresel, hem de ekonomik yönden iyileştirmeleri için bir fırsat sağladığını kaydetti. CİHAN

UTİB, tekstil terbiye sektöründe örnek olacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×