Üniversitelerde otomotivde tasarım heyecanı başladı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) organize ettiği ‘3.

Üniversitelerde otomotivde tasarım heyecanı başladı
14 Aralık 2013 Cumartesi 18:48

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) organize ettiği ‘3. Geleneksel Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı’ ve ‘Geleneksel Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’ öğrenci ve akademisyenlere anlatıldı.

Otomotiv endüstrisinde katma değeri artırmayı, tasarıma yeni boyutlar katmayı hedefleyen Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) ‘3. Geleneksel Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı’ ve ‘3. Geleneksel Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’nda heyecan başladı. Yarışmaların tanıtımı ve öğrencilerin ilgisini çekmek için başlayan üniversite ziyaretlerindeki toplantılara bugüne kadar 450 öğrenci katıldı. Önümüzdeki günlerde devam edecek ziyaretlerde yüzlerce öğrenciye daha ulaşılması hedeflenirken, toplantılarda gençlere otomotiv endüstrisi için Ar-Ge, tasarım ve inovasyonun önemi anlatılıyor.

Ekonomi Bakanlığı’nın desteği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde ve OİB’in organizasyonuyla düzenlenecek yarışmalarda, Türk otomotiv endüstrisini geleceğe taşıyacak inovatif tasarımlar ve projeler aranırken, bunların üniversite sanayi işbirliğiyle gelişmesinin önemi üzerinde duruluyor. OİB’in organize ettiği “3. Geleneksel Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı” bu yıl ‘Parçaları Buluşturan Pazar’ sloganı ile “3. Geleneksel Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması” ise ‘Tasarım Yoluna Çık, Yolun Açık’ temasıyla gerçekleşecek.

Yarışmalara gençlerin ilgi göstermesine büyük önem veriliyor. Yarışmaların tanıtımı ve gençlerin bu konuda ilgisini çekebilmek için kasım ayında başlayan ziyaretler Karabük, Fırat, Atılım, Gazi, Başkent, Okan ve Boğaziçi üniversitelerine yapıldı. Toplantılara 450 öğrenci ve bölüm akademisyenleri katılarak Ar-Ge, inovasyon ve tasarım alanında proje uzmanlarınca bilgilendirildi ve yarışmalara katılımları yönünde teşvik edildi.

Üniversite ziyaretlerine ara vermeden devam edecek olan OİB, 16 Aralık 2013’te Marmara Üniversitesi ve Işık Üniversitesi’nde, 17 Aralık’ta Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, 18 Aralık’ta Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, 19 Aralık’ta Cumhuriyet Üniversitesi’nde, 26 Aralık’ta ise Osmangazi ve Anadolu Üniversitesi’nde öğrenciler ve akademisyenlerle bir araya gelecek. Bu ziyaretler kapsamında okullardaki makine mühendisliği, endüstri mühendisliği, otomotiv mühendisliği, mekatronik mühendisliği bölümleri ve güzel sanatlar fakültesi öğrencileri ve akademisyenleri hedefleniyor.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×