Ulusoy: Yüzde 7-8 büyüme ile 42-43 milyon turist rakamına ulaşacağız

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, komşularda yaşanan sıkıntıların turizmi fazla etkilemediğini, bu yılki hedefleri olan yüzde 7-8 büyüme ile 42-43 milyon arası turist rakamına ulaşacaklarına inandıklarını...

Ulusoy: Yüzde 7-8 büyüme ile 42-43 milyon turist rakamına ulaşacağız
23 Haziran 2014 Pazartesi 12:48

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, komşularda yaşanan sıkıntıların turizmi fazla etkilemediğini, bu yılki hedefleri olan yüzde 7-8 büyüme ile 42-43 milyon arası turist rakamına ulaşacaklarına inandıklarını söyledi.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras, Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili ve Yunanistan Parlamentosu Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi Başkanı Konstantinos Tsiaras, Yunan iş adamları ve sanatçılar ile birlikte Kapadokya bölgesine gelen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, bu yıl hedeflerinin yüzde 7-8 civarında büyüme ile 42-43 milyon arasındaki rakamı yakalamak olduğunu ifade ederek, hedefleri tutturacaklarını söyledi. Dünya yüzde 3-4 oranında büyürken, Türkiye’nin her zaman çift rakamlara koştuğuna işaret eden Ulusoy, “Bu yıl yüzde 7-8 civarında büyürüz. Yani 42-43 milyon arasındaki rakamı yakalarız. Ama bizim buradaki olay, rakamdan ziyade hizmet kalitesini aynı seviyede tutup fiyatları aşağıya çekmemektir. Turizmden hak ettiğimiz parayı almaktır.” dedi.

Ulusoy, dost ve komşu ülkeler olan Mısır, Tunus, Lübnan, Irak, Suriye’deki olaylara turist gelmesi yönünden değil, halkın sıkıntıları olmasından dolayı üzüldüklerini söyledi. Turizmin dostlarla, komşularla başladığını anlatan Ulusoy, “Komşuda bir hadise olduğu zaman Mısır, Tunus, Lübnan, Irak, Suriye’deki olaylar bizi üzüyor. Turizm faaliyetini komşularla da geliştirmeye çalışıyoruz. Körfez krizinde 9-10 milyon ziyaretçi ağırlıyorduk. Azalan rakamlar bizi üzüyordu. Şimdi 43 milyona gidiyoruz. Rakamlar bizi üzmüyor, onların namına üzülüyoruz. Çünkü komşuda yangın olduğu zaman külleri bizi rahatsız eder, bizi mutlu etmez. Onlardan bize turist gelsin diye bir sorunumuz yok. Başkasının üzüntüsü üzerine biz saray kurmayız. Onların da sıkıntılarının bitmesini istiyoruz. Çünkü Mısır da Suriye de dost ülkelerdir. Irak’taki çatışmalar neredeyse 10 senedir devam ediyor. Bizi etkilemiyor. Artık Türkiye onları aştı. Türkiye ve turizm sektörü artık kriz doktoru oldu.” diye konuştu.

TÜRSAB olarak Türkiye'nin güzelliklerini tanıtırken, Kapadokya bölgesine özel önem verdiklerini kaydeden Ulusoy, tanıtımda önceliklerinin ise gelişen müzecilik anlayışını sergilemek olduğunu ifade etti. Ulusoy, çağıran, karşılayan, ağırlayan müze anlayışını dünyaya izah etmeye çalıştıklarını da vurguladı.

Kapadokya’da butik otel anlayışını desteklediğini ve kendisinin de butik hizmet anlayışından yana olduğunu belirten Ulusoy, “İnsani münasebetlerin, kültürel alışverişlerin daima en etken hizmet anlayışı, butik oteldedir. Her şey dahil sistemi turizmin parçasıdır. Ama butik hizmette turizmin esasıdır. Kapadokya’da örnekleme yapıldığında başarılı olacağına inanıyorum. Doğrusu da butik hizmettir, ben butikten yanayım.” şeklinde konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×