Ulusal Nükleer Teknoloji Geliştirme Programı hazırlık toplantısı

Ulusal Nükleer Teknoloji Geliştirme Programı hazırlık toplantısı
21 Ağustos 2016 Pazar 12:13

ANKARA (AA) - Türkiye’de gerçekleştirilen nükleer santral projelerinde teknolojinin yerlileşmesinin sağlanması ve yerli sanayinin katkısının artırılması amacıyla kabul edilen Ulusal Nükleer Teknoloji Geliştirme Programı’nın ilk hazırlık toplantısı yapıldı.

TOBB'dan yapılan açıklamaya göre, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun (BTYK), 29. toplantısında alınan kararla Türkiye’de gerçekleştirilen nükleer santral projelerinde teknolojinin yerlileşmesinin sağlanması ve yerli sanayinin katkısının artırılması amacıyla kabul edilen Ulusal Nükleer Teknoloji Geliştirme Programı’nın ilk hazırlık toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliğinde TOBB’da yapıldı.

TOBB, TÜBİTAK, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Adana, Ankara, İstanbul, Kocaeli ve Ege Bölgesi Sanayi odaları, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) temsilcileri ile teknik komitede yer alması beklenen bilim insanları katıldığı toplantıda, programda yer alabilecek ana konular ve alt başlıklar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu ve gelecek teknik komite toplantıları için yapılacak hazırlıklar ele alındı.

TÜBİTAK tarafından gelecek aylarda başlayacak çalışmalarda, nükleer enerji teknolojileri altyapısının güçlendirilmesi ve sektörde istihdam edilecek insan kaynağının yetiştirilmesi amacıyla dünyadaki iyi uygulama örnekleri de dikkate alınarak bir yol haritası hazırlanacak.

Ar-Ge ve eğitim merkezlerinin kurulması, destek programlarının oluşturulması, nükleer enerji ve yakıt çevrimi teknolojilerine yönelik yetkinlik kazanılmasına hizmet eden Ar-Ge çalışmalarının teşvik edilmesi, yerli firmaların nükleer santrallere malzeme ve ekipman tedariki kabiliyetinin artırılması amacıyla gerekli teşvik mekanizmalarının geliştirilmesi ve standardizasyon/belgelendirme faaliyetlerinin yürütülmesine yönelik çalışmaların yapılması ile nükleer enerji ve ilgili temel bilimlerde öncül araştırmalar yürüten uluslararası bilimsel kuruluşlarla işbirliklerinin geliştirilmesi konularına açıklık getirilecek.

TÜBİTAK ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının koordinasyonunda yürütülerek hazırlanacak programın yol haritasının BTYK’nın gelecek toplantılarında sunulması planlanıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×