Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan:

- "Kars'ta bulunan Ani Harabeleri'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilmesi, Kars ve ülkem adına son derece memnuniyet vericidir" - "Türkiye’de bu listeye dahil edilecek daha çok eser var. Bu eserlerimizi, değerlerimizi de insanlığın mirasına kazandırmak için gayretlerimizi sürdürmeliyiz’’

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan:

ANKARA (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars'taki Ani Harabeleri'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilmesinin Kars ve ülkesi adına son derece memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Toplantısı'nın bugünkü oturumunda Kars’taki Ani Harabeleri’nin Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilmesinin onandığını belirterek, karardan dolayı son derece mutlu olduğunu belirtti.

Kars’ın birçok tarihi ve kültürü içinde barındıran kadim bir şehir olduğunu vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

"Yılların ihmallerini silmek, Kars’ın tarihini, kültürünü, değerlerini ortaya çıkarmak için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanımız Binali Yıldırım’ın yakın ilgi ve alakaları, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın çok yoğun ve titiz çalışmaları oldu. Kars’ı hak ettiği noktaya ulaştırmak için Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın yoğun destekleri ve Kars’ta yerel paydaşlarla birlikte Kars milletvekilleri olarak bizler Kars’ın değerine değer katmak için her işin takipçisi olduk. Bu ilgi ve alakanın neticesinde de bugün Kars’ta bulunan Ani Harabeleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alındı. Bu nedenle Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum."

Arslan, tarihi ve kültürel değerlerin bir yöreye, bir ile veya bir ülkeye ait görülmemesi gerektiğini anlatarak, bu değerlerin dünyanın, tüm insanlığın ortak değerleri olarak görülmesi gerektiğine dikkati çekti.

Ani Harabeleri’nin Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesiyle dünyanın ortak mirası haline geldiğine değinen Arslan, "UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin aldığı bu karar, Ani Harabelerine hak teslimi. Kars adına ve ülkem adına son derece memnuniyet vericidir" ifadesini kullandı.

Arslan, Ani Harabeleri ile birlikte Türkiye’nin Dünya Miras Listesi'ndeki alan sayısının 16’ya çıktığını hatırlatarak, Anadolu’nun birçok medeniyete ev sahipliği yapan, dünyanın en değerli tarihi ve kültürel eserleri bünyesinde barındıran bir coğrafya olduğunu bildirdi.

Türkiye’de bu listeye dahil edilecek daha çok eserin var olduğunu vurgulayan Arslan, "Bu eserlerimizi, değerlerimizi de insanlığın mirasına kazandırmak için gayretlerimizi sürdürmeliyiz’’ dedi.

- Kültürel çeşitliliğin sembolü

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Toplantısı'nın bugünkü oturumunda, Ani Harabeleri'nin Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesini onadı.

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi (ICOMOS) ile ülke temsilcileri, Ani Harabelerinin İslam ve Hristiyan kültürünün buluşma noktası, kültürel çeşitliliğin sembolü olduğunu ifade etti.

Bugünkü oturumda ayrıca, Yunanistan'daki Philippi Arkeolojik Sit Alanı, İspanya'daki Antequera Dolmens (Dolmen de Menga) Sit Alanı, İran'daki Pers Kanatları (Kehrizleri) ve Hindistan'daki Khangechendzonga Milli Parkı Dünya Miras Listesi'ne dahil edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×