Ukrayna Merkez Bankası, dolar karşısında grivnanın değerini düşürdü

Ukrayna Merkez Bankası (NBU), en son 9 Temmuz 2012’de düzenlediği resmi; dolar (USD) - ‘Hrıvnya’ (grivna - UAH) kurunu yeniden düzenledi.

Ukrayna Merkez Bankası, dolar karşısında grivnanın değerini düşürdü
07 Şubat 2014 Cuma 12:43

Ukrayna Merkez Bankası (NBU), en son 9 Temmuz 2012’de düzenlediği resmi; dolar (USD) - ‘Hrıvnya’ (grivna - UAH) kurunu yeniden düzenledi. Resmi kur düzenlemesi ile milli para grivnanın bir dolar karşısındaki değeri 7,9930’dan 8,7080 grivnaya düşürüldü.

Ülkede devam eden siyasi kriz ve dünyadaki finans gelişmeleri ülkede mili parayı döviz karşısında eritti. Bankalar arası işlemde dolar karşısında hızla değer kaybeden grivna 9.40’ı test etti.

Değer kaybını önlemekte güçlük çeken Ukrayna Merkez Bankası döviz alım satımına ülke genelinde kısıtlamalar getirdi. İş dünyası grivnanın dolar karşısında değer kaybının devam edeceğini öngörüyor.

Merkez :ankası resmi dolar kurunu 9 Temmuz 2012’de 7,9930’a sabitlemişti. İstikrarlı yapısı ile bilinen Ukrayna milli parası ‘Hrıvnya’, dolar karşısında 2008 yılı sonunda baş gösteren mali krize kadar yıllarca 4 ile 5 arasında kalmıştı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×