UİB, Nisan ayında 2 milyar 203 milyon dolarlık ihracat yaptı

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UİB) Nisan ayı ihracatı 2 milyar 203 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye'nin 50 ilinde toplam 4 bin 270 aktif üyesi bulunan ve 2013 yılını ihracatçı birlikleri arasında ikinci sırada tamamlayan UİB’in...

UİB, Nisan ayında 2 milyar 203 milyon dolarlık ihracat yaptı
02 Mayıs 2014 Cuma 16:53

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UİB) Nisan ayı ihracatı 2 milyar 203 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye'nin 50 ilinde toplam 4 bin 270 aktif üyesi bulunan ve 2013 yılını ihracatçı birlikleri arasında ikinci sırada tamamlayan UİB’in Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, "UİB ihracatı, Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14 artarak 2 milyar 203 milyon dolar olarak gerçekleşti." dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan İhracatçı Eğilim Anketi 2014’ün ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Gençoğlu, şunları kaydetti: "TİM İhracatçı Eğilim Anketi 2014 ilk çeyrek sonuçlarına göre, ihracatçıların yılın ikinci çeyreğinde ekonomi, talep ve üretim anlamında pozitif beklentisi artıyor. Bu artış tüm birlikleri olduğu gibi bizleri de oldukça sevindiriyor. Dünya, Avrupa ve Türkiye ekonomisine yönelik beklentilerin önceki çeyreklere oranla belirgin bir şekilde pozitif geliştiği göz ardı edilemez bir gerçektir. Bu durum ihracatçı firmaların ek istihdam yaratma ve yatırımlarını genişletmeye yönelik iştahının da giderek artmasına sebep olmaktadır."

Türkiye ihracatının 2023 hedeflerine doğru hızla ilerlediğini ifade eden Gençoğlu, “Türkiye’nin cari açığının kapanması, net döviz girdisi sağlayan sektörlerin ihracatının artmasıyla mümkün olacaktır.” dedi. Döviz kurlarının mevcut durumundan memnuniyetini dile getiren Gençoğlu, "Önümüzdeki dönemde kurların enflasyon artışına paralel seyretmesini ümit ediyoruz." ifadesini kullandı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Nisan ayında 1 milyar 860.5 milyon dolarlık ihracata imza attı. OİB’in geriye dönük bir yıllık ihracatı ise yüzde 14,04 oranında artarak 19 milyar 466.5 milyon dolar oldu. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) Nisan ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,15’lik artış göstererek, 136.3 milyon dolar olarak gerçekleşti. UTİB’in geriye dönük bir yıllık toplam ihracatı da yüzde 11,17 artarak 1 milyar 397.2 milyon dolara yükseldi.

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB) ihracatı ise Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,55’lik artışla 48.3 milyon dolara yükseldi. UHKİB’in son bir yılık ihracatı ise yüzde 1,81 artarak, 527.5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (UMSMİB) Nisan ayı ihracatı ise 15.6 milyon dolara ulaştı. UMSMİB'in geriye dönük bir yıllık ihracatı ise yüzde 8,93 oranında azalarak 177 milyon dolara düştü.

Nisan ayında ihracatı yüzde 13 oranında azalan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ise 4.7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. UYMSİB’in son 1 yıllık ihracatı ise yüzde 5,25 artış göstererek 101.3 milyon dolar oldu. UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve "diğer" başlığı altında listelenen sektörlerin ihracatı ise Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16’lık düşüşle 137.4 milyon dolar olarak açıklandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×