Uganda Büyükelçisi Olwa, Bartınlı işadamlarını ülkesine yatırıma çağırdı

Uganda Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Johnson Agara Olwa, Bartınlı işadamlarını ülkesine yatırıma davet etti.

Uganda Büyükelçisi Olwa, Bartınlı işadamlarını ülkesine yatırıma çağırdı
22 Mart 2014 Cumartesi 21:38

Uganda Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Johnson Agara Olwa, Bartınlı işadamlarını ülkesine yatırıma davet etti.
Anadolu İşadamları Federasyonu (ANFED) koordinasyonu ve Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) organizasyonuyla eşiyle birlikte Bartın’a gelen Uganda Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Olwa, kentteki işadamlarına ülkesindeki ticaret ve yatırım fırsatlarını anlattı.

    Bartınlı işadamlarına ülkesindeki ticaret ve yatırım fırsatlarını anlatarak ülkesinin tanıtımını yapan Uganda Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Johnson Agara Olwa Türk işadamlarını ülkesine yatırıma çağırdı. Uganda Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği’nin 2011 yılından beri hizmet verdiğini belirten Olwa "Gelin ülkemizde üretim yapın. Bizim petrol, turizm, maden, tarım alanlarımız ve doğal güzelliklerimiz var. Sizlerde de finans var. Bunları birleştirelim." dedi.

    Uganda’ya yapılacak yatırımın Afrika kıtasının neredeyse tümüne yapılmış gibi olacağına vurgu yapan Uganda Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Johnson Agara Olwa, "Uganda Afrika’nın ortasında yer alıyor. Afrika’nın incisi olan 35 milyonluk nüfusuyla ülkemiz Doğu Afrika Birliğine bağlı. Biz bu sayede Afrika’nın her yerine kolayca erişim sağlayabiliyoruz.Bu sebeple de ülkemizde ticari olarak birçok fırsat var. Uganda hükümetinin de özel teşebbüslere büyük destekleri var. Uganda siyasi ve ekonomik olarak istikrarlı bir ülke. Ticaret yapmak isteyenlere elimizden gelen her türlü desteği sağlamaya hazırız. Bizim elimizde hammadde var. Bu hammadde Türkiye’deki girişimcilik ve sermaye ile buluşturalım. Bartın’da olmaktan işadamlarıyla bir araya gelmekten mutluyum. Ülkemize yapacağınız yatırımlarla ilgili her türlü bilgiyi alabilirsiniz.”

    TÜRK OKULLARI DÜNYANIN EN İYİSİ

    Bartınlı işadamlarına ülkesinin ticari ve yatırım fırsatlarını anlatan Uganda Cumhuriyeti Büyükelçisi Johnson Agara Olwa ülkelerinde 15 yıldır hizmet veren Türk Okullarının Dünyanın en iyisi olduğunu söyledi. Bartınlı işadamlarını ülkesine yatırıma davet eden Büyükelçi Olwa işadamlarına ‘gelin bir okul daha açın’ önerisinde bulunarak Türk okullarını açanlara teşekkür etti.

    DİKYURT: İŞADAMLARIMIZ DIŞARIYA AÇILMALI

    Toplantıda konuşan BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, TSO Başkanı Cihat Çakır ve İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, Büyükelçi Olwa’yı ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek Afrika’nın incisi Uganda ile Batı Karadeniz’in incisi Bartın arasında ticari ilişkilerin başlamasını ümit ettiklerini dile getirdiler. Üyelerinin yurtdışına açılarak yatırımlar yapmaları için çalışmalar yaptıklarını ifade eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, “Böyle önemli toplantılar bu nedenle üyelerimiz açısından büyük önem arz ediyor. Uganda Cumhuriyeti’nin Afrika’nın önemli ülkelerinden bir tanesi olduğunu biliyoruz. Büyükelçi Lowa’nın ülkesiyle ilgili verdiği değerli bilgiler çok önemli. Bizler de Uganda ile ülkemizin ticari faaliyetlerini geliştirerek Afrika ile olan bağımızı güçlendirmek istiyoruz. Ülkemiz işadamlarının dünyaya açılmasında çok önemli rolü olan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)’a ve Uganda Ülke Tanıtım Toplantısını koordine eden ANFED’e de teşekkür ediyorum. BAKİAD olarak gelecek aylarda Uganda’ya bir gezi düzenlemeyi umuyoruz” diye konuştu.

    Uganda Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Johnson Agara Olwa’nın katılımıyla BAKİAD tarafından Amasra ilçesinde düzenlenen Uganda Ülke Tanıtım Toplantısına ANFED Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Taş, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal,Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat Çakır, Meclis Başkanı Halil Çelen, BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, Başkan Yardımcısı Aydemir Toksöz, Bartın TSO Kadın Girişimcileri Kurulu Başkanı Nurten Şahiner, Başkan Yardımcısı Gülsüm Karakaş ve BAKİAD üyesi işadamları katıldı.

    Uganda Cumhuriyeti Ticari Fırsatları ve Ülke Tanıtım Toplantısının ardından Büyükelçi Olwa ve eşine çeşitli hediyeler takdim edildi. CİHAN

Uganda Büyükelçisi Olwa, Bartınlı işadamlarını ülkesine yatırıma çağırdı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×