'U-NET, 23 Haziran’da iç gümrüklere taşınıyor, işlemler hızlanacak'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, daha önce sınır kapılarında yapılan Ulaştırma (U-NET) kayıt ve kontrollerinin artık iç gümrüklerde yapılacağını, işlemlerin daha hızlı ve verimli yürütüleceğini belirtti. Bakan Yazıcı,...

'U-NET, 23 Haziran’da iç gümrüklere taşınıyor, işlemler hızlanacak'
18 Haziran 2014 Çarşamba 14:38

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, daha önce sınır kapılarında yapılan Ulaştırma (U-NET) kayıt ve kontrollerinin artık iç gümrüklerde yapılacağını, işlemlerin daha hızlı ve verimli yürütüleceğini belirtti.

Bakan Yazıcı, U-NET işlemlerinin iç gümrüklere taşınmasının 23 Haziran 2014 tarihinde başlatılacağını bildirdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ticaret erbabının işlemlerini kolaylaştırmaya devam ettiğini belirten Hayati Yazıcı, yaptığı yazılı değerlendirmede, sınır kapılarındaki bekleme ve sıraların azaltılması amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca devreye alınacak yeni uygulamayla sınır kapılarındaki gümrük işlemlerinin çok daha hızlı yapılabileceğini ve beklemelerin oldukça azalacağını ifade etti.

İHRACAT BEYANNAMELERİ DAHA ERKEN KAPANACAK

Diğer taraftan, yeni uygulama sayesinde ihracat beyannamelerinin kapanmasındaki teknik sıkıntıların da giderilmiş olacağı bilgisini veren Yazıcı açıklamasında şu bilgilere de yer verdi: “Daha önce ortak transit (NCTS) kapsamında taşıması yapılan bir ihracat eşyasının beyannamesi, eşyanın alıcı ülkeye ulaşmasıyla kapatılıyor iken; yeni uygulamada, ülkemizi terk eder etmez ihracat beyannamesinin işlemleri tamamlanmış olacak ve beyanname kapatılacak. Böylece ihracatçımız da vergi iadesi, taahhüt kapatma gibi işlemlerini daha kısa sürede tamamlama fırsatına kavuşacak.”

SİSTEM KAYNAKLI KESİNTİ NEDENİYLE BEKLEME SÜRESİ 15 DAKİKAYA İNİYOR

Hayati Yazıcı ayrıca, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sistemlerinde teknik bir problemin olması durumunda, daha önce 90 dakika olan sınır kapılarında bekleme süresinin, yeni uygulamayla 15 dakikaya indirileceğini, 15 dakikayı geçen sistem kaynaklı kesintiler olması durumunda, kesintinin giderilmesi beklenmeden sınır geçişlerin yapılacağı bilgisini aktardı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×