TZOB: Kadın çiftçi eğitiminde hedef 1 milyon

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 5 pilot ilde gerçekleştirdikleri eğitimle 771 kadın çiftçiye sertifika verdiklerini, eğitimde 1 milyon kadın çiftçiye ulaşmayı amaçladıklarını bildirdi.

TZOB: Kadın çiftçi eğitiminde hedef 1 milyon
12 Ocak 2014 Pazar 12:38

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 5 pilot ilde gerçekleştirdikleri eğitimle 771 kadın çiftçiye sertifika verdiklerini, eğitimde 1 milyon kadın çiftçiye ulaşmayı amaçladıklarını bildirdi.

Bayraktar, “Eğitim şart. Çünkü toprak işlemeden hasada kadar müthiş bir israf ve verimlilik kaybı var.” dedi. Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 14 Mayıs 2012 tarihinde dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile imzaladıkları protokol sonucu önce Ankara'da bakanlıkların 185 uzmanına eğitici eğitimi verildiğini bildirdi. Daha sonra kadın çiftçi eğitimine başladıklarını, İzmir’de 104, Kayseri’de 105, Diyarbakır’da 102, Sakarya’da 322 ve Gaziantep’te 138 kadın çiftçiye eğitim verdiklerini belirtti.

EN FAZLA KATILIM SAKARYA’DA

5 pilot il içinde en fazla katılımın Sakarya’da, ilçeler içinde de en çok katılımın 93 kadın çiftçiyle Sakarya’nın Akyazı ilçesinde olduğunu bildiren Bayraktar, “Bakanlarımızın katılımıyla 14 Mayıs 2013 tarihinde Diyarbakır’da, 9 Eylül 2013’de Sakarya’da, 4 Ocak 2014 tarihinde de Gaziantep’te düzenlenen törenlerle kadın çiftçilerimize sertifikalarını verdik. Gaziantep’teki törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na getirilen Ayşenur İslam da katıldı. İzmir’de 8 Mart 2013 tarihinde, Kayseri’de ise 22 Mart 2013 tarihinde kadın çiftçilerimize sertifikalarını verdik.” dedi.

Bayraktar, bu eğitimleri tüm illerde sürdürmeyi ve eğitimde 1 milyon kadın çiftçiye ulaşmayı amaçladıklarını vurguladı.

POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMASI GEREKİYOR

Toprak işlemeden hasada kadar müthiş bir israf ve verimlilik kaybı bulunduğunu, bundan dolayı eğitimin şart olduğunu bildiren Bayraktar, kadınlara sadece eğitim vermenin yetmeyeceğini, onları moral açıdan da yükseltmek gerektiğini vurguladı. Şemsi Bayraktar, “Desteklemelerde, projelerde, zirai kredilerde kadın çiftçilere öncelik verilmesi, pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor. Sosyal Güvenlilik Kurumu’na ödenen primlerde daha fazla devlet desteği sağlanmalı.” ifadelerini kullandı. Bayraktar, kendisinin aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurulu Yönetim Kurulu üyesi olduğunu, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda bazı önemli çalışmalar yaptıklarını, bazı haklar elde ettiklerini ve bunlardan kadın çiftçilerin yararlandığını ifade etti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×