TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

- "Çiftçi Kayıt Sisteminde başvurular 30 Haziran Perşembe günü mesai saati bitiminde sona erecek. Çiftçilerimizin, son günü beklemeden bir an önce 2016 yılı kayıtlarını yaptırmalarında fayda var" - "Üreticilerimiz, sisteme kayıtlı tarım arazileri üzerindeki bilgilerin güncellenmesini, 15 Temmuz-15 Ağustos arasında yaptırabilecek"

TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

ANKARA (AA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) başvuruların 30 Haziran Perşembe günü mesai saati bitiminde sona ereceğini hatırlatarak, çiftçilerin bir an önce ÇKS kayıtlarını yaptırmalarında fayda olduğunu bildirdi.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, ÇKS başvurusunu yaptırmayan üreticilerin, yıl içinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri ve prim uygulamaları gibi desteklemelerden yararlanamayacaklarını belirtti.

Yıl içinde yaşanması muhtemel herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelen zarar doğrultusunda kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklemeler için de ÇKS başvurularının mutlaka yaptırılması gerektiğinin altını çizen Bayraktar, "Çiftçilerimiz 30 Haziran 2016 Perşembe günü mesai bitimine kadar 2016 yılı ÇKS başvurularını yaptırmalıdır. Üreticilerimiz, ramazan ayını da dikkate alarak, muhtemel sıkışıklıkları düşünerek son günü beklenmeden Odalarımızdan alacakları çiftçi belgesi ve diğer belgelerle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerine bir an önce başvurusunu yapmalıdır." ifadelerini kullandı.

Bayraktar, ÇKS kaydını yaptıramayanların, 2016 yılı desteklerinden faydalanamayacağını vurgulayarak, çiftçilerin 30 Haziran'dan sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri dışında yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapamayacağı uyarısında bulundu.

Çiftçilerin, içinde bulunulan üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesini, 15 Temmuz-15 Ağustos tarihlerinde yaptırabileceklerine dikkati çeken Bayraktar, mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişikliklerinin üretim yılı içinde yapılabileceğini kaydetti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×