TÜTED: Kredi kartına taksit uygulanmaması kayıt dışı ticarete yol açacak

Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, telekomünikasyon harcamalarında kredi kartına taksit uygulanmasını yasaklayan yönetmeliğe tepki gösterdi.

TÜTED: Kredi kartına taksit uygulanmaması kayıt dışı ticarete yol açacak
16 Ocak 2014 Perşembe 16:13

Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, telekomünikasyon harcamalarında kredi kartına taksit uygulanmasını yasaklayan yönetmeliğe tepki gösterdi. Müftüoğlu, "Düzenleme bu hali ile temsil ettiğimiz telekomünikasyon sektörünün önemli kısmını oluşturan küçük ve orta ölçekli satıcıların ve bayilerin mağduru olacağı; kayıtdışı ticareti, cihaz kaçakçılığını ve gizli tefeciliği tekrar gündeme getirecek şekilde amacının dışına çıkan bir kısıtlamaya yol açacaktır." dedi.

Müftüoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 31.12.2013 tarih ve 288868 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 'Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik' ile kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz.' hükmünün getirildiğini kaydetti.
Yapılacak düzenlemelerde, mevcut pazar koşulları ve işletmeciler arası farklılıkların da dikkate alınmasının gerekli olduğunu düşündüklerini anlatan Müftüoğlu, şunları söyledi: "Düzenleme bu hali ile temsil ettiğimiz telekomünikasyon sektörünün önemli kısmını oluşturan küçük ve orta ölçekli satıcıların ve bayilerin mağduru olacağı; kayıtdışı ticareti, cihaz kaçakçılığını ve gizli tefeciliği tekrar gündeme getirecek şekilde amacının dışına çıkan bir kısıtlamaya yol açacaktır. Günümüzde iş ve sosyal yaşamımızın önemli ve vazgeçilmez ihtiyaçlarından olan mobil telekomünikasyon, Türkiye ekonomisinde tüm sektörlerde kaldıraç etkisi yaratan en etkin role sahip teknolojilerden biridir. Bu nedenle sektörün sorunlarına ve ihtiyaçlarına yönelik geliştirilecek tüm çözümler yalnızca sektörün değil, ülkelerin kalkınmasına olumlu yönde katkıda bulunacak ve tüm ekosistemi olumlu yönde etkileyecektir. Bu nedenle gelişen teknolojiler ile pazarın koşulları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak düzenlemelerin etkinliğinin gözden geçirilmesi önemlidir."

Müftüoğlu, genel ekonomiye önemli bir çarpan etkisi ile hizmet veren sektörü olumsuz yönde etkileyecek düzenlemenin tekrar gözden geçirilmesi ve taksitlendirmenin makul seviyelerde tutularak, telekom sektörünü etkileyecek bu kararın uygulamasında sektörün geri bildirimlerinin dikkate alınmasını talep ettiklerini ifade etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×