TUSKON Başkanı: Yurtdışı yatırımlarımız arasında eğitim önemli bir yere sahip

Türkiye İşadamları Konfederasyonu Başkanı Rızanur Meral, diğer ülkelerle ticari ilişkilerin geliştirilmesi adına eğitimin çok önemli olduğunu söyledi. Meral, “Kalıcı ilişkilerimizin geliştirilmesi adına işbirliğimizi arttırmamız...

TUSKON Başkanı: Yurtdışı yatırımlarımız arasında eğitim önemli bir yere sahip
29 Nisan 2014 Salı 13:33

Türkiye İşadamları Konfederasyonu Başkanı Rızanur Meral, diğer ülkelerle ticari ilişkilerin geliştirilmesi adına eğitimin çok önemli olduğunu söyledi. Meral, “Kalıcı ilişkilerimizin geliştirilmesi adına işbirliğimizi arttırmamız gerektiğini düşündüğüm en önemli alanlardan bir tanesi de eğitimdir. Türkiye’nin yurtdışı yatırımları arasında eğitim yatırımları önemli bir yere sahiptir.” dedi.

Türkiye- Latin Amerika ticaret köprüsü toplantısı Kayseri’de gerçekleştirildi. Ommer Otel’de gerçekleştirilen toplantıda büyükelçiler, Türk ve 80'in üzerinde Latin Amerikalı işadamı hazır bulundu. Etkinlik öncesi Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral ve Latin Amerikalı elçilik görevlileri ve işadamları, oluşturulan stantları gezerek, bilgi aldı. Etkinlikte konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, etkinliğin gerçekleşmesinde önemli katkısı olan ev sahipleri Anadolu İşadamları Federasyonu (ANFED) ve Kayseri Gelişen Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) yöneticilerine teşekkür etti. TUSKON Genel Başkanı Rızanur Meral, "TUSKON Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış etkin ve güçlü yapısıyla, Türk işadamlarının farklı coğrafyalara açılmasına katkı sağlamıştır. Bu hedefe ulaşmak için bir yıl içinde 100’den fazla ülkeye ve 400’ün üzerinde yatırım ve ticaret heyeti düzenlemiştir. Bu heyetlere 7 binin üzerinde Türk işadamı katılmıştır. Aynı zamanda 100’ün üzerinde ülkeden 500’ün üzerinde heyet 10 bin yabancı işadamı Türkiye’de misafir edilmiştir.’’ dedi.

Latin Amerika ülkeleri ve Karayipler'in Türkiye için çok önemli bir pazar olduğunu ifade eden Meral, şöyle devam etti: "Ekonomik büyüme rakamlarına göre 600 bin nüfusu, 6 trilyon doları aşan gayrisafi yurtiçi hasılası ve 1.8 trilyon dolara ulaşan toplam ticaret hacmiyle, Latin Amerika, dünyanın en büyük 3. pazarıdır. Ayrıca doğalgaz, petrol gibi enerji kaynaklarının bulunması, kıtanın yatırım çekmesindeki cazibesini geometrik olarak artırmaktadır. Ülkemizdeki Latin Amerika algısının yanlış ve eksik olduğu kanısıyla, Latin Amerika ile Türkiye arasında, kurulduğumuzdan bu yana forum, panel, yatırım ve ticaret heyeti düzenleyerek, firmalarımızın Latin Amerika’nın potansiyelini daha iyi anlamalarında yardımcı olmaya çalıştık. Aynı zamanda, bu programlar Latin Amerikalı iş insanlarının da Türkiye’yi daha iyi tanımasına yardımcı olmuştur. Kurulan ticaret köprülerinin her zaman kalıcı dostluklara vesile olması en büyük temennimizdir. Kurumların dostlukların Türkiye ve Latin Amerikalı işadamlarını daha birçok alanda kazan kazan ilişkisine dayanan ticaret ve yatırım projelerine girmelerine yardımcı olacağı, bunda hem Türkiye hem de Latin Amerika için sürdürülebilir, büyüme hedefini gerçekleştirmesine yardımcı olacağına inanmaktayız. Dünyada en hızlı gelişen bölgelerden biri olan Latin Amerika doğal kaynaklar ve ticari yatırım fırsatları ile Türk firmaları için önemli bölge olarak kabul ediyoruz. Bölgede inşaat, alt yapı, tarım ve hayvancılık, gıda ve hızlı tüketim malları, tekstil, enerji ve maden gibi bir çok alanda büyük bir potansiyel söz konusudur. Bu potansiyelin yerinde değerlendirilmesi için TUSKON olarak, üye derneklerimiz aracılığıyla, heyetler düzenlemekteyiz. Bu heyetlere katılmadan önce, ülke ve sektör hakkında gerekli bilgilerin alınıp, ön çalışma yapıldıktan sonra ziyaretlerin verimli geçmesinin hızlı sonuç almada önemli olduğunu düşünmekteyim. Latin Amerika ile Kayseri arasında bugün kurulan ticaret köprüsünün karşılıklı potansiyel alanlarda işbirliği yapılarak, bir sinerji oluşturulması, temel hedefimizdir. Kurulan dostlukların daha da ilerlemesi, yatırım ve ticaret fırsatlarının iyi değerlendirilmesi adına tanıştığınız işadamlarına, anlatmanızı rica ediyorum."

'KALICI İLİŞKİLERİN ÖNEMLİ BİR ADIMI DA EĞİTİM'

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, diğer ülkelerle kalıcı ilişkilerin geliştirilmesi adına işbirliğini artırmak gerektiğini vurgulayarak bunun en önemli adımlarından birisini eğitim yatırımları olduğunu söyledi. "Türkiye’nin yurtdışı yatırımları arasında eğitim yatırımları önemli bir yere sahiptir" diyen Meral, "Bu açıdan Türk girişimciler tarafından Latin Amerika bölgesinde eğitim sektöründe yatırımlar yapıldığını görmekten de büyük mutluluk duyuyorum. Bu eğitim kurumları ülkeler arasındaki kalıcı dostlukların insani değerler üzerinde yükselmesini sağlamanın yanı sıra, Türk işadamlarının ticaret ve yatırım için bir ülkeye yerleşmelerinde de önemli bir katalizör işlevi görmektedir. Gelecek nesillerin birbirlerini daha iyi tanıyan ve geleceği barış ve sevgi ile inşa edeceklerine inanarak emeği geçen tüm öğretmenlere, destek olan Türk ve Latin Amerikalı iş adamlarına, bürokrat ve devlet ricaline teşekkür ederim" dedi.

Rızanur Meral, Türkiye- Latin Amerika Ticaret Köprüsü 2014 programına katılanlar açısından bu programın başarılı iş görüşmelerine, ticari fırsatlara ve medeniyetler arası barış ve huzura katkı sağlaması temennisinde bulundu.

Arjantin Büyükelçisi Juan Jose Arcuri konuşmasında TUSKON’un ticaretin gelişmişe için yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti. Arcuri, “TUSKON’un bize bu şekilde katkıda bulunması ve geliştirmesi adete bir motor gücü olması bu programlarda bizi teşvik ediyor. TUSKON’a teşekkür ediyoruz. Modern Türkiye’ye bizim ülkemize yaklaşmaya çalışanlara teşekkür ediyoruz. Geçmişte sizi tarihte yanlış tanımış olabiliriz ama şimdi yeni yeni tanımaya başlıyoruz. Ticaret hacmi arttıkça bu tanışıklık daha da gelişecek. Bu tür programların devam etmesini diliyoruz” dedi.

KOLOMBİYA BÜYÜKELÇİSİ SERNA: KAYSERİ'YE ÜÇÜNCÜ KEZ GELİYORUM

Kolombiya Cumhuriyeti Büyükelçisi Fernando Panesso Serna ise Türkiye ile turizm dışında da ticari ilişkiler oluştuğunu belirterek şunları söyledi: “Türkler geçen yıl Kolombiya’dan 800 milyon dolarlık kömür alımı yaptılar. Bu tür ticaretler iki ülke ticaretine dinamizm katıyor. Kayseri'ye üçüncü kez geliyorum ve bu çalışkanlığı kaliteyi görmek beni etkiliyor. Dünyada ve Ortadoğu’da parlayan bir yıldız Türkiye. Bundan da gurur duymalısınız.”

GESİAD BAŞKANI KINAŞ: TÜRKİYE’NİN ENERJİSİ BOŞA HARCANMAMALI

GESİAD Başkanı Hamdi Kınaş da, Kayseri’nin 3 milyar dolar dış ticaret hacmi olduğunu belirtti. Kınaş, ”Yurtdışına açılmak yeni ülkelerle ticaretimizi pazarımızı geliştirmek zorundayız. Ancak bunu yaparken her iki ülkenin de kazanmasını temel hedef olarak almak zorundayız. Türkiye’de demokrasi ve hak ve özgürlüklerin geliştirmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’nin enerjisi boşa harcanmamalı. Ülkemizi 21 inci yüzyıla hazırlayan vizyon ve projeler oluşturmalıyız. Gücümüzü Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada söz sahibi olması için harcamalıyız” dedi.

Günün anısına konuk büyükelçiler ve ticari temsilcilere plaket verildi. Toplu fotoğraf çektirilmesinin ardından 250 Türk ve 10 Latin Amerika ülkesinden toplam 80 işadamı tercümanlar eşliğinde ticari işbirliği görüşmelerine geçti. Kayseri’de gerçekleştirilen Türkiye- Latin Amerika Ticaret Köprüsü Toplantısı, Anadolu’daki Gaziantep ve Bursa’nın ardından üçüncü defa yapılmış oldu.

Toplantıda, TUSKON Başkanı Meral’ın yanı sıra, Arjantin Büyükelçisi Juan Jose Arcuri, Kolombiya büyükelçisi Fernando Panesso Serna, Küba Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals, Meksika Büyükelçisi Marhta Barcena Cooquı, Peru Büyükelçisi Jorge Enrique Abarca Del Carpio, Ekvator büyükelçi Müsteşarı Arturo Cabrera, Şili Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Sebahastian Marin, Brezilya Büyükelçiliği Ticaret Bölümü Başkanı Marcio Gayoso, GESİAD Başkanı Hamdi Kınaş ve ANFED Başkanı Rahmi Bıyık da hazır bulundu. CİHAN

TUSKON Başkanı: Yurtdışı yatırımlarımız arasında eğitim önemli bir yere sahip


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×