banner379

TÜSİAD: İnternetle ilgili düzenleme kaygı verici

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündemine gelen 'torba tasarı'da yer alan bazı düzenlemelerin internette sansür uygulamalarını artıracak nitelikte olduğunu ileri sürdü.

TÜSİAD: İnternetle ilgili düzenleme kaygı verici
13 Ocak 2014 Pazartesi 13:03

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündemine gelen 'torba tasarı'da yer alan bazı düzenlemelerin internette sansür uygulamalarını artıracak nitelikte olduğunu ileri sürdü. TÜSİAD, "Kaygı verici bir düzenlemedir." dediği tasarının, temel hak ve özgürlükleri ve her geçen gün büyüyen internet ekonomisini olumsuz etkileyecek hükümlerden arındırılması gerektiğini ifade etti.

TÜSİAD, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündemindeki, çeşitli kanunlarda değişiklik yapan 'torba tasarı'da yer alan internet suçlarına ilişkin düzenlemeler ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada aşağıdaki görüşlere yer verildi:

"İnternetin yaygınlaşması iletişim ve bilgiye erişime hız ve yoğunluk kazandırmış, ekonomik ve sosyal yaşamlarımızı kökten değiştirmiştir. Yaklaşık 20 senelik bir geçmişi olan internette, ifade ve haber alma özgürlüğü, fikri haklar, kişisel gizlilik gibi konularda yasal zeminin nasıl olması gerektiği hassasiyetle ele alınması gereken bir konudur.
Ülkemizde 2007 tarihli, 5651 sayılı 'İnternet Ortamında Yapılan Yayınlar Aracılığıyla İşlenen Suçlara İlişkin Kanun' yürürlüğe girdiğinden bu yana, binlerce web sitesine erişim engellenmiştir. Bireylerin temel hak ve özgürlüklerini sınırlandıran sonuçlar doğuran Kanun, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 'ifade özgürlüğü ihlali' kararına da konu olmuştur. Bu gelişmeler Kanun’un kapsamlı şekilde gözden geçirilmesi gereğine işaret etmiştir.

Hal böyleyken, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündemine gelen 5651 sayılı Kanun değişikliklerini de içeren 'torba tasarı', internete sansür uygulamalarını artıracak nitelikte, kaygı verici bir düzenlemedir. Tasarı, internet erişimini engelleme kararlarının oranlı-ölçülü olmasını sağlayacak çözümler getirmemektedir. Ayrıca özel hayatın gizliliğinin ihlali iddiası halinde İdarenin emriyle erişimin engellenmesine imkan tanınması hukuk devleti normlarıyla örtüşmemektedir. Tasarının, temel hak ve özgürlükleri ve her geçen gün büyüyen internet ekonomisini olumsuz etkileyecek hükümlerden arındırılması gerekmektedir.

Bilgiye erişim ve bilginin yayılımında çok önemli etkiye sahip internetin ülkemizde sürekli yasaklama refleksleri ile tartışılması, bilgi toplumu olma hedefimizle de çelişkili bir durumdur. Tasarının ilgili sivil toplum örgütleri, akademisyenlerin ve internet ekosisteminin paydaşlarının görüşleri dikkate alınarak iyileştirilmesi TBMM’den beklentimizdir."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×