TÜROB'dan ticaret borsasına üyelik eleştirisi

- TÜROB Başkanı Bayındır: - "Süre belirtmeksizin belli bir miktarın üzerinde gıda alımı yapan oteller, ticaret borsasına üye olmaya zorlanıyor" - "Üyeliğin kabul edilmemesi halinde resen üyelik kaydı yapılacağı bildiriliyor" - "İşletmeler tarafından yapılan satın almalar konaklama, ağırlama, yeme-içme hizmetlerinde bizzat kullanılmak üzere yapılmış alımlardır"

TÜROB'dan ticaret borsasına üyelik eleştirisi
09 Mayıs 2016 Pazartesi 11:23

İSTANBUL (AA) - Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, otellerin belli miktarın üzerinde satın aldığı gıda ürünleri nedeniyle ticaret borsalarına resen üye yapılmasına ilişkin, "TÜROB üyesi işletmelerin iştigal konuları arasında borsaya tabi maddelerin alım satımı işleri, bunların ticareti bulunmuyor. İşletmeler tarafından yapılan satın almalar, misafirlere verilen konaklama, ağırlama, yeme-içme hizmetlerinde bizzat kullanılmak üzere yapılmış alımlardır." dedi.

Bayındır yaptığı yazılı açıklamayla konaklama ve ağırlama işletmelerine "ticaret borsasına üye ol" ısrarında bulunulmasını eleştirerek, uygulamanın yeniden düzenlenmesi için yasal başvuruda bulunduklarını aktardı.

Konaklama-ağırlama işletmecilerinin otel veya restoranda kullanılmak üzere toplu miktarda satın almaları gerekçe gösterilerek, ticaret borsalarına üye olmalarının talep edildiğine dikkati çeken Bayındır, "Süre belirtmeksizin belli bir miktarın üzerinde gıda alımı yapan oteller, ticaret borsasına üye olmaya zorlanıyor. Bu miktarlar söz gelimi patates için 750 kilogram, et için 100 kilogram, beyaz peynir için 360 kilogram düzeyinde bulunuyor. Bazı gıda ürünlerinde belli miktarların üstündeki alım veya satımların borsaya tescili mecburi tutuluyor. Üyeliğin kabul edilmemesi halinde resen üyelik kaydı yapılacağı bildiriliyor. Halbuki mevzuata göre, çok açık bir şekilde borsalara üye olacakların veya üye olmak zorunda olanların, borsaya tabi maddelerin alım veya satımı ile uğraşan kişiler olduğu ifade ediliyor." bilgisini verdi.

İşletmelerin borsaya kayıt olabilmesi için, ticaret sicili kayıtlarında iştigal konusu olarak borsaya tabi maddelerin alım veya satımı işlerinin yer alması ve iştigal alanlarının ve meslek gruplandırmalarının da bu şekilde olması gerektiğini belirten Bayındır, şöyle devam etti:

"Oysa TÜROB üyesi işletmelerin tamamı ticaret odaları üyesidir ve ticaret sicili kayıtlarında tescil olunduğu üzere başlıca iştigal konuları konaklama tesisi, restaurant işletmeciliğidir. İştigal konuları arasında borsaya tabi maddelerin alım satımı işleri, bunların ticareti bulunmuyor. İşletmeler tarafından yapılan satın almalar, örneğin, sucuk, sosis, bal gibi tesislerde görev yapan çalışanlar ile misafirlere verilen konaklama, ağırlama, yeme-içme hizmetlerinde bizzat kullanılmak üzere yapılmış alımlardır."


- "Gerekli değişikliğin yapılması yönünde girişim başlatılmasını talep ediyoruz"


Turizmde sancılı bir dönem yaşanırken, konaklama tesislerine ticaret borsalarından gelen "üyemiz olun" ısrarının sıkıntılara neden olduğunu aktaran Bayındır, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) yazı yazılarak konuyla ilgili girişimde bulunulması istediklerini kaydetti.

Üyelik konusunda otellerin zorlanmaması gerektiğini yineleyen Bayındır, "Gümrük ve Ticaret Bakanı sayın Bülent Tüfenkci'den konuya gerekli hassasiyeti göstereceğine olan inancımızla ilgili mevzuatta bir an önce gerekli değişikliğin yapılması yönünde girişim başlatılmasını talep ediyoruz. Ticari hayatımızın gerçekleri dikkate alınarak, tamamı ticaret odalarına üye olan işletmelerimiz, bünyelerinde verdikleri konaklama, ağırlama, yeme-içme hizmetlerinde bizzat kullanılmak üzere yapmış oldukları malzeme satın alımlarından dolayı üyeliğe zorlanmamalı. Bu yönde işletmelere başlatılmış veya başlatılacak işlemlerin sonlandırılarak herhangi bir işlem tesis edilmemesi ve her halükarda ilgili mevzuatın amacına ve günümüz şartlarına uygun olarak şüpheye yer bırakmayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×