TÜRKONFED: Faizdeki indirim enflasyondaki düşüşle paralel olmalı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, Merkez Bankası’nın son faiz kararını değerlendirdi. İş dünyasının düşük faizi en çok isteyen kesim olduğunu söyleyen Onatça, "Bugünkü...

TÜRKONFED: Faizdeki indirim enflasyondaki düşüşle paralel olmalı
17 Temmuz 2014 Perşembe 16:58

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, Merkez Bankası’nın son faiz kararını değerlendirdi. İş dünyasının düşük faizi en çok isteyen kesim olduğunu söyleyen Onatça, "Bugünkü indirim beklentimiz doğrultusunda gerçekleşti. Her zaman vurguladığımız gibi faizdeki indirim enflasyondaki düşüşe paralel gitmeli. Yoksa büyütmeye çalıştığımız ekonomimize zarar verir." uyarısında bulundu.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Süleyman Onatça, "Düşük faizi en çok isteyen kesim, üreten ve yatırım yapan bizler, iş dünyasıdır. Ancak, kısa vadeli değil, orta ve uzun vadeli baktığımızda tüm dengeleri tehlikeye atacak boyutta bir müdahale, büyütmeye çalıştığımız ekonomimize zarar verir. Merkez Bankası da beklediğimiz gibi küçük bir indirim yaptı." ifadelerini kullandı. TÜRKONFED’in finansmanının önemli bölümünü kredilerden sağlayan ve yüzde 95’i KOBİ’lerden oluşan iş dünyası federasyonu olduğunu vurgulayan Süleyman Onatça, faiz indiriminin enflasyondaki düşüşe paralel gitmesi gerektiğine işaret etti.

Kurların hâlâ yüksek olan cari açık nedeniyle baskı altında olduğunu belirten TÜRKONFED Başkanı, aşırı kur dalgalanmalarının ekonomik istikrarı her zaman olumsuz etkilediğini belirterek, açıklamasına şöyle devam etti:

"Faiz oranlarında büyük oranlı artış ve indirimler için ekonomide olağanüstü bir gelişme olması gerekir ki şu anda Türkiye ekonomisinde böyle bir olağanüstü gelişme bulunmamaktadır. Aksi halde cari açık ve finansman üzerinde çok olumsuz etkileri ortaya çıkacaktır. Önümüzdeki aylarda da Merkez Bankası, enflasyonun hedefleri doğrultusunda düşme eğilimi göstermesi durumunda faiz oranlarında indirim yapabilir."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×