TÜRKONFED: 17 Aralık süreci iyi yönetilseydi faiz artırımı daha az olurdu

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, faiz artırımının KOBİ’lere bedelinin ağır olduğunu söyledi.

TÜRKONFED: 17 Aralık süreci iyi yönetilseydi faiz artırımı daha az olurdu
29 Ocak 2014 Çarşamba 15:03

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, faiz artırımının KOBİ’lere bedelinin ağır olduğunu söyledi. 17 Aralık sürecinin iyi yönetilemediğini vurgulayan Onatça, “İş dünyası ile hükümet kavgalı hale gelmemiş olsaydı bugün daha düşük bir faiz artırımı yeterli olabilirdi.” dedi.

TÜRKONFED Başkanı Onatça, siyasi arenada yaşanan gerginliğin bedelinin ağır olduğunu söyledi. Bu bedeli ödemekte en çok zorlanacak kesimin KOBİ’ler olduğunu belirten Onatça, “Büyümenin etkileneceği yeni dönemde KOBİ’lerimizi zor günler bekliyor. Küresel konjonktürdeki sıkıntıların ihracatı olumsuz etkileyeceği bu dönemde KOBİ’ler şimdiden iç talebin düşmesi riski ile karşı karşıya. Ümidimiz faiz oranlarındaki artışın ekonomiye istikrar getirmesi ve siyasi tansiyonun artık düşmesi.” diye konuştu.

Faizlerde bu kadar sert bir artışa gidilmesine mayıs ayından bu yana para politikasının etkin kullanılmamasının etken olduğunu vurgulayan Onatça, “Politika faiz oranının iki kattan fazla artırılmış olması, mutlaka büyümeyi olumsuz etkileyecektir. Fakat TL’nin değerindeki istikrarsızlık, maliyet hesabı yapmayı olanaksız kılan ortamda üretimi zaten sıkıntılı hale getirmişti. Bu nedenle reel sektör ve KOBİ’ler açısından istikrarsız TL de yüksek faiz oranları da iyi değil. Faiz oranlarındaki bu artışın bir tercih değil bir zorunluluk olduğunu görmek gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Faizlerdeki bu sert artışı zorunlu kılan iki temel faktör olduğunun altını çizen Onatça, “Bunlardan birincisi Türkiye’nin kontrolü dışında olan uluslararası koşullar. ABD Merkez Bankası’nın varlık alımlarını azaltma politikası tüm dünyada faiz oranlarında artışı zorunlu kıldığı gibi Türkiye’de de faiz artışını zorunlu kılmaktadır. Ancak bu çapta bir faiz artışının ikinci nedeni ise siyası tansiyonun yüksekliğidir. Bu hiç şüphesiz ki Türkiye’nin kontrol edebileceği bir faktördü. Eğer Türkiye 17 Aralık sürecini daha iyi yönetebilmiş olsaydı, tansiyon bu kadar yükselmemiş, iş dünyası ile hükümet kavgalı hale gelmemiş olsaydı bugün daha düşük bir faiz artırımı yeterli olabilirdi. Bundan sonraki süreçte daha dikkatli davranmaya ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×