Türkiye'nin ilk TSE Helal Uygunluk Belgesi'ni Bera Otel aldı

Türkiye'nin, ilk Türkiye Standartları Enstitüsü (TSE) Helal Uygunluk Belgesi'ni Alanya'da faaliyet gösteren Bera Otel aldı.

Türkiye'nin ilk TSE Helal Uygunluk Belgesi'ni Bera Otel aldı
19 Ocak 2014 Pazar 13:38

Türkiye'nin, ilk Türkiye Standartları Enstitüsü (TSE) Helal Uygunluk Belgesi'ni Alanya'da faaliyet gösteren Bera Otel aldı.

Antalya'nın Alayna ilçesine bağlı Konaklı beldesinde sahilde bulunan Bera Otel, bin 100 kişilik. Alternatif turizm olarak hizmet veren otel, 7 yıldır aralıksız hizmet sunuyor. Türkiye'nin 81 ilinden müşteri alan ve otel, aynı zamanda Müslüman ülkelerden ve Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslümanların da tercihleri arasında yer alıyor. Bera Otel yaklaşık 1 yıl önce TSE'ye helal uygunluk belgesini almak için başvurdu. TSE ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Temsilcilerinden oluşan komisyonun 8-9 ay boyunca kapsama alanına alınan ürünlerle ilgili çalışma yaptı. Yapılan çalışmalar sonucunda oteldeki bütün ürünler kriterlere uygun olduğu için 'Helal uygunluk belgesi' verilmesi uygun görüldü. Otelde düzenlenen törenle belgeyi TSE Başkanı Hulusi Şentürk, otelin Genel Müdürü Yücel Yavuz'a verdi.

Törende konuşan Yücel Yavuz, otele gelen misafirlerin ürünlerdeki helalliği sorgulaması üzerine bu belgeyi almak için TSE'ye başvurduklarını kaydetti. Türkiye'nin ilk TSE Helal Uygunluk Belgesi'ni Bera Otel'in aldığını belirten Yücel, TSE ve DİB Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleriyle oluşturulan komisyon tarafından uygun görülerek bu belgeyi almaya hak kazandıklarını dile getirdi. Otellerine çok fazla malzeme girişi olduğunu belirten Yavuz, "Buraya 755 civarında malzeme girişi var. Kapsam alanı içerisinde olanlar başta çorbalar olmak üzere sıcak etli sebzeli yemekler, kırmızı et, balık ızgara, salatalar ve sebzeler, yaş ve kuru meyveler, tatlılar, sütlü tatlılar, meyve tatlıları, peynir, zeytin, sıcak çay, bitki çay, su, soda, unlu mamüller, bu çeşitlere giren yiyeceklere baktığımız zaman temel gıda maddesini teşkil edenler bunlar. Dolayısıyla misafirlerimizin güven içerisinde yemiş olduğu gıdalardan hiç bir şüpheleri yok. Çok daha rahat tüketiyorlar ve kafaları rahat." dedi.

TSE Başkanı Hulusi Şentürk, günümüzde rekabetin kalite üzerine kurulu olduğunu dile getirdi. Kaliteyle ilgili kitaplarda binlerce tarif bulunabildiğini kaydeden Şentürk, kalitenin bir şeyin olması gerekli özelliklere sahip olması demek olduğunu belirtti. Bu konuda İslam dünyasının otorite kuruluşu olan DİB ile oturup görüştüklerini kaydeden Şentürk, "Diyanet İşleri Başkanımız hocalarımızı görevlendirdi. Diyanet İşleri'yle yaptığımız protokol çerçevesinde bu çalışmayı yürütüyoruz. Dolayısıyla bir şeyin helal olup olmadığına ben karar vermiyorum. Aynı zamanda veremem de. Ama değerli hocalarımız, dini konularda
alim olan hocalarımız bu kararı veriyor. Biz işin teknik yönünü yürütüyoruz. Teknik incelemelerini yapıyoruz ve raporlarını çıkarıyoruz. Değerli hocalarımız da
dini açıdan bir mahsuru olup olmadığıyla ilgili değerlendirmelerini yapıyor. Onların değerlendirmeleri olumlu çıktığı takdirde bu belgeyi düzenleyebiliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Muhlis Akar da, 'Helal Belgesi'nin helal ve temiz gıda, temiz yiyecek anlamına geldiğini söyledi. Helal Belgesi'nin sadece Müslümanların ihtiyacı olan bir belge olmadığını ifade eden Akar, "Helal gıda, bütün insanlığın ihtiyacı olan bir gıdadır. Dolayısıyla bu alandaki bu çalışmalar sadece inanan insanlara, Müslümanlara değil, bütün insanlığa hizmettir.” şeklinde konuştu. CİHAN

Türkiye'nin ilk TSE Helal Uygunluk Belgesi'ni Bera Otel aldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×