‘Türkiye’nin dış ticaret açığı değil, inovasyon açığı var’

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, inovatif çalışmaların ihracatla buluşması amacıyla 3. kez düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası, bu yıl İzmir’den Anadolu’ya açılacak. 29-30 Mayıs 2014 tarihlerinde Türkiye İnovasyon...

‘Türkiye’nin dış ticaret açığı değil, inovasyon açığı var’
06 Mayıs 2014 Salı 12:28

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, inovatif çalışmaların ihracatla buluşması amacıyla 3. kez düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası, bu yıl İzmir’den Anadolu’ya açılacak. 29-30 Mayıs 2014 tarihlerinde Türkiye İnovasyon Haftası Anadolu Buluşmaları’nın ilk durağı İzmir olacak. Bu yıl İstanbul dışına çıkarak İzmir’de düzenlenecek olan Türkiye İnovasyon Haftası Anadolu Buluşmaları’nın tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin bir kilo ihracat karşılığında 1,58 dolar cent elde ederken, Güney Kore’nin yaklaşık 3 dolar kazandığına dikkat çekti. 2023 hedefi için Türkiye’nin ihracatta bu katma değer artışını sağlamak zorunda olduğunun altını çizen Büyükekşi, “Türkiye’nin dış ticaret açığı değil, inovasyon açığı var.” dedi.

    Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 98 milyon ton mal ihracatı karşılığı 145 milyar dolarlık gelir elde ettiğine işaret eden TİM Başkanı Büyükekşi, şunları kaydetti: “Yapılan her bir kilo ihracat karşılığında 1,58 dolar cent kazandık. Küresel inovasyon listesinde ilk sırada yer alan İsviçre yaptığı her bir kilo ihracat başına 4,20 dolar cent, İngiltere 3,66 dolar cent, Amerika ve Güney Kore ise yaklaşık 3 dolar elde ediyor. Türkiye şayet Güney Kore gibi, 98 milyar kilo ürünü 3 dolardan ihraç etmiş olsaydı karşılığında 294 milyar dolar kazanacaktı. Dolayısıyla 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşmak için ihraç ettiğimiz her bir kilo ürün karşılığında 3 dolardan fazla gelir elde etmemiz gerekiyor.” İhracatçı firmaların rekabette bir adım öne çıkmasının inovasyona bağlı olduğunu vurgulayan Büyükekşi, bu çerçevede Şubat ayında, Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı 'İnovalig' projesini başlattıklarını aktardı. Türkiye’de 7’den 70’e inovasyon bilinci aşılamak için var güçleriyle çalışacaklarını anlatan Büyükekşi, “Bu yıl Türkiye İnovasyon Haftası’nı İstanbul dışına da taşımaya karar verdik. İnovasyonu Anadolu’ya yaymayı hedefliyoruz. Anadolu’nun inovasyon kıvılcımını, 2014 yılı için 29-30 Mayıs tarihlerinde İzmir’de ateşliyoruz.” diye konuştu.

    ‘İNOVASYONDAN UZAKTAYIZ’

    Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkan Mustafa Türkmenoğlu ise 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için önemli bir adım daha attıklarının altını çizdi. Türkmenoğlu, EİB olarak, kendilerine verilen sorumluluğu İzmir ve bölge için önemli bir fırsata dönüştürmek istediklerini söyledi. Firmaların halen proje bazlı ve inovasyon odaklı çalışma yaklaşımından uzak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden Türkmenoğlu, “Bu yüzden uluslararası arenada istenilen düzeyde rekabet gücüne ulaşamıyorlar. Örneğin, Ar-Ge ve inovasyona yönelik birçok mevcut hibe kaynağının firmalar tarafından kullanılmadığını görüyoruz. Türkiye İnovasyon Haftası İzmir etkinliği şehrimiz ve bölgemizdeki inovasyon kültürünün gelişmesi için önemli bir fırsat olacaktır. Bu etkinlik kapsamında dünyaca ünlü birçok isim İzmir'e gelerek bizlere deneyimlerini aktaracak, birçok yenilikçi proje sergilenme imkanı bulacaktır.” şeklinde konuştu.

    ÜNLÜ İSİMLER İZMİR’E GELECEK

    İzmir’de 29-30 Mayıs 2014’te Swissotel’de yapılacak Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında teknoloji, tasarım, iş dünyası ve eğitim gibi konularda öne çıkmış isimlerin İzmir’e geleceğini belirten EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk, 2 gün sürecek etkinliğe Alzheimer, parkinson gibi hastalıklarının tedavisi için çalışmalarda bulunan Gregory Stoch’in yanı sıra, Rowan Gibson, Hakan Gürsu, Simay Bülbül gibi dünyaca ünlü isimlerin katılacağını kaydetti. Ünlütürk, panellerin yanı sıra Ege Bölgesi’nde başarılı olmuş Ar-Ge ve İnovasyon projelerinin de alanda katılımcılara sergileneceğini ifade etti. CİHAN

‘Türkiye’nin dış ticaret açığı değil, inovasyon açığı var’


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×