Türkiye'nin Afrika'ya yardımları

- Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Ulusoy: - "Türkiye ile Güney Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacmi, 6 milyar dolara ulaştı, bunun 1,4 milyarını Güney Afrika'ya yapılan ticaret teşkil ediyor. Afrika kıtasında yaptığımız doğrudan yatırımların hacmi de 6 milyar dolara ulaştı"

Türkiye'nin Afrika'ya yardımları
10 Haziran 2016 Cuma 21:00

ADDİS ABABA (AA) - Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy, Türkiye ile Güney Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 6 milyar doları bulduğunu, bunun 1,4 milyarını Güney Afrika'ya yapılan ticaretin teşkil ettiğini belirterek, "Afrika kıtasında yaptığımız doğrudan yatırımların hacmi de 6 milyar dolara ulaştı." dedi.

Ulusoy, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Afrika Birliği'ne üye ülkelerin temsilcileri ve yeniden yapılandırma alanındaki uzmanların katılımıyla "Afrika'da barışın tesis edilmesi için güney ülkeleri arasında iş birliği ve yeniden yapılandırma" konulu toplantıya katıldı.

Ulusoy, Türkiye'nin bölgeye yardımlarına değinerek "Türkiye, Afrika'ya 2010 yılında bir milyar dolar yardımda bulunmuştu. Bu rakam 2015 yılında 3,9 milyar dolara ulaştı." ifadesini kullandı.

Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ticari ilişkileri de değerlendiren Ulusoy, "Türkiye ile Güney Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacmi 6 milyar dolara ulaştı, bunun 1,4 milyarını Güney Afrika'ya yapılan ticaret teşkil ediyor. Afrika kıtasında doğrudan yaptığımız yatırımların hacmi de 6 milyar dolara ulaştı." diye konuştu.

Türkiye'nin Afrika'da inşaat ve yeniden imar alanında oynadığı role de dikkati çeken Ulusoy, bu alanda özellikle Somali'ye verdikleri desteğin güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Ulusoy, Türkiye'nin Afrika'ya yaptığı yardımlara devlet kurumlarının yanı sıra iş adamları ile sivil toplum kuruluşlarının da iştirak ettiğini kaydetti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Afrika genelinde 15 bürosu olduğunu, bunlara bu yıl 4 büro daha eklemeyi düşündüklerin dile getiren Ulusoy, THY'nin de Afrika'da 31 ülkeye düzenlediği seferler ile kıtadaki en büyük ikinci havayolu şirketi olduğunu vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×