Türkiye'nin 4. Büyük Köprüsü 2016'da Hizmete Girecek

Batman'da 2013 yılında 4 Bakanın temelini attığı Türkiye'nin 4. büyük köprüsü 2016 yılında hizmete girecek.

Türkiye'nin 4. Büyük Köprüsü 2016'da Hizmete Girecek
13 Mart 2015 Cuma 11:31

Ilısu Baraj Gölü altında kalacak Hasankeyf ilçesinde, etkilenecek yeni yerleşim birimleri için yapılan köprünün aslını 2013 yılında zamanın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Mehmet Şimşek ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu nedeni ile atılmıştı.

İki yıldan bu güne kadar yapılan yoğun çalışmalardan sonra ayakları yükselen köprülerde sona gelindi. Hasankeyf-2 adı verilen ve bin 8 m. uzunluğunda bulunan 27 m. genişliğindeki köprünün yüksekliği 98 m. şekilde yapıldı. Çift şeritli ve yaya geçişi bulunan köprü 14 ayaklı inşa edildi. Köprü çalışmalarında 350 işçi canla başla çalışarak 2016 yılına kadar bitirmeyi planlıyorlar.

'YÜZ YILIN PROJESİ OLARAK GÖRÜYORUZ'

Yeni Hasankeyf'te yapılan bütün planların asrın projesi şekilde gördüklerini anlatım eden Hasankeyfli Çoban Ahmet lakaplı Ahmet Akdeniz isimli vatandaş, çözüm süreciyle müşterek alana kocaman yatırımların geldiğini söyledi. Ahmet Akdeniz, 'Çözüm süreci ile müşterek alana kocaman yatırımlar geldi. Özellikle Hasankeyf'te yapılan bu yatırımlar çehre senenin projeleridir. Nasıl ki İstanbul'da boğaz köprüsü varsa ve dünya o boğaz köprüsüne titriyorsa ikinci boğaz Güneydoğu'da yapılıyor. 150 kilometre uzunluğunda 2 kilometre genişliğinde bir göl 5 ilin ortasından geçecek. Tabi bu güzel projenin yaşama geçmesi için bu çözüm süreci kardeşlik projesinin bir an öncelikle ve en fazla biçimde tamamlanması gerekir' dedi.

'DEVLET SİZİ KANDIRIYOR DİYENLERE İNAT DEVLET YATIRIMLARA DEVAM EDİYOR'

Sürekli 'Devlet sizi kandırıyor, devlete inanmayın, size yöntemler köprüler yapmayacak' diyenlere inat devletin hizmet ve kazanç yapmaya devam ettiğini söz eden Ahmet Akdeniz, 'Bu çehre yıllık projede Hasankeyf'te yapılan bu kocaman yatırımı bütün Hasankeyfliler nedeni ile desteklenmesini istiyorum. Hasankeyf bin sene öncelikle çağdaş medeniyetler yaşadı. Şimdi ise inşallah hükümetimizle yanında iki bin yılında da gelecekte de çağdaş medeniyetleri yaşayacak. Tüm bu planlar 2016 yılının sonuna kadar bitmesi planlanmış. Biran öncelikle yeni Hasankeyf'e yerleşmek istiyoruz' diye konuştu.


Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×