Türkiye ve Tacikistan hükümetlerarası KEK 9'uncu Dönem Toplantısı

- Başbakan Yardımcısı Türkeş: - "Karma Ekonomik Komisyon toplantılarına büyük önem veriyoruz" - "Çalışmalar sonuçlandırıldığında Türk ve Tacik yatırımcılar karşılıklı olarak daha güvende hissedeceklerdir"

Türkiye ve Tacikistan hükümetlerarası KEK 9'uncu Dönem Toplantısı
16 Şubat 2017 Perşembe 17:55

DUŞANBE (AA) - Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantılarına büyük önem verdiklerini belirterek, "Çalışmalar sonuçlandırıldığında Türk ve Tacik yatırımcılar karşılıklı olarak daha güvende hissedeceklerdir." dedi.

Türkiye ve Tacikistan hükümetlerarası KEK 9'uncu Dönem Toplantısı Protokolü, Türkeş ile Tacikistan Ekonomik Kalkınma Bakanı Nematullo Hikmatullozoda arasında imzalandı.

İmza öncesi konuşan Türkeş, KEK toplantılarına büyük önem verdiklerini belirterek, "Toplantıların bundan sonra her yıl olacak şekilde düzenli olarak yapılması için elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanıyorum." diye konuştu.

KEK Protokolü'nde ticari ve ekonomik alanda işbirliği konularının yanı sıra, sanayi, enerji, müteahhitlik, yatırımlar, ulaştırma, tarım, bankacılık ve finans, teknik yardım, kültür ve turizm, çalışma, istihdam, sağlık konularına yer verildiğini aktaran Türkeş, bu alanlarda atılacak adımlarla geleceğe yönelik işbirliği perspektifine ışık tutulacağını söyledi.

Türkeş, iki ülke arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın güncellenecek olmasını önemli bir adım olarak niteleyerek, "Çalışmalar sonuçlandırıldığında Türk ve Tacik yatırımcılar kendilerini karşılıklı olarak daha güvende hissedeceklerdir. Ayrıca toplantılarda KOSGEB ile muadili arasında KOBİ’ler konusunda işbirliğinin artırılması için gerekli altyapının kurulması hususunda varılan mutabakatı hızla hayata geçirmeliyiz. Aynı şekilde, TÜBİTAK ile muadili arasında üzerinde anlaşılan işbirliği modeli de ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracaktır." değerlendirmesinde bulundu.

- Kolay vize girişimcilerin önünü açacak

Öte yandan Kars-Tiflis-Bakü demiryolunun 2017 yılında devreye girecek olması ile İpekyolu'nun yeniden ayağa kalkacağını ve Türkiye'nin Avrasya coğrafyasındaki demiryolu hattına bir kez daha entegre olacağını hatırlatan Türkeş, "Bu adım firmalarımıza alternatif bir ulaşım yolu sağlayacaktır. Ancak, özellikle karayolu geçişleri ile vize işlemlerini kolaylaştıracak adımlar atılması da işadamlarının, girişimcilerin önünü açacak önemli unsurdur." şeklinde konuştu.

Tacikistan Ekonomik Kalkınma Bakanı Nematullo Hikmatullozoda da Tacikistanda ekonominin serbest açık ve şeffaf olduğunu belirterek, "Türkiye'nin sektörlerinin gelişmiş olması çok önemli. Sağlık alanında faaliyet gösteren firmalar bize çok iyi hizmetler sunabilirler. Gerçekten Tacik ve Türk halkını birleştiren bir çok konu var. Siyasi iradenin olması en önemlisi, bugünkü görüşmeler sonucunda protokolde yer alan yükümlülüklerin yerine getirilmesi ilişkilerimize ivme kazandıracaktır." dedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×