Türkiye-Rusya ilişkileri eski seviyesinin üzerine çıkacak

"(Fetullah Gülen'in iadesi) Umarım ABD, Türkiye'nin hassasiyetini anlar ve müttefik, dost olduğunu gösterir"

Türkiye-Rusya ilişkileri eski seviyesinin üzerine çıkacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rusya'dan charter seferlerinin başlamasına ilişkin, "Öyle umut ediyorum ki bu adımlar hızlanarak devam edecek. Yaş sebze ve meyve ihracatının da başlamasıyla Türkiye-Rusya ilişkileri eski seviyesini yakalayıp daha da üzerine çıkacak." dedi.

Tüfenkci, Türkiye olarak uluslararası sözleşmeler ve anlaşmalar çerçevesinde, ülkelerin karşılıklı çıkarları doğrultusunda komşu ülkelerle ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Çin'in Hangcou kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ikili görüşmede bulunduğunu hatırlatan Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Rusya ile ilgili özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın attığı adımlar ortada. G20 Liderler Zirvesi'nde de Erdoğan ve Putin görüştü. Erdoğan ve Putin'in St. Petersburg'daki görüşmelerin üzerinden geçilerek yeni gerçekleşmeler ve neler yapıldı, neler yapılması gerektiği, geleceğe yönelik Rus-Türk ilişkilerin vizyonu bir kez daha çizilmiş oldu. Bu atılan adımları ekonomik anlamda gayet olumlu buluyoruz. Özellikle geçtiğimiz günlerde charter seferlerinin başlaması ve 309 Rus vatandaşının Türkiye gelmesiyle başlayan düzenli charter seferleri de devam ediyor. Öyle umut ediyorum ki bu adımlar hızlanarak devam edecek. Yaş sebze ve meyve ihracatının da başlamasıyla Türkiye-Rusya ilişkileri eski seviyesini yakalayıp daha da üzerine çıkacak."

Tüfenkci, Başbakan Binali Yıldırım'ın, göreve geldikten sonra "Biz dostlarımızın sayısını artıracağız, düşmanlarımızın sayısını azaltacağız." dediğini anımsatarak, bu kapsamda çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

"Adım atmaya hazırız"

Türkiye'nin Mısır halkıyla bir sıkıntısı olmadığını her zaman ifade ettiklerini aktaran Tüfenkci, "Mısır halkıyla Türk halkı derin tarihi bağları bulunan iki millet. Dolayısıyla bu milletin menfaatine olan her noktada biz adım atmaya hazırız." dedi.

Tüfenkci, bu konuda özellikle iş adamlarının ve ticaret kesiminin görüşmelerini sürdürdüğünü belirterek, "İnşallah zemin hazır olduğunda odalarımız da bu noktada Mısır'a ziyaretlerini gerçekleştirecek. Zannedersem Kurban Bayramı'ndan sonraki tarihlerde bu ziyaret gerçekleştirilir.
İş adamlarımızın birer adım atmasını karşılıklı bekliyoruz. Önümüzdeki günlerdeki siyasi gelişmelere göre de Mısır-Türkiye ilişkileri şekillenecek." değerlendirmesinde bulundu.

FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi

Tüfenkci, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin ABD'den bir heyetin geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye geldiğini anımsattı.

Önümüzdeki günlerde de Türkiye'den bir heyetin ABD'ye gideceğini kaydeden Tüfenkci, "15 Temmuz darbe girişimini yapan bir örgüt olarak da ayrı bir dosyayla tekrardan başvuru yapılacaktır. Umarım ABD, Türkiye'nin hassasiyetini anlar ve müttefik, dost olduğunu gösterir." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×