Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi 2. İş Forumu

- Bahreyn, Türkiye-KİK 2. İş Forumuna ev sahipliği yapacak

Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi 2. İş Forumu
10 Temmuz 2016 Pazar 20:26

MANAMA (AA) - Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) 2. İş Forumunun kasım ayında Bahreyn'de düzenleneceği belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi haber ajansı WAM'ın haberine göre, Bahreyn'de kasım ayının başında KİK Odaları Federasyonunun Bahreyn Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğiyle düzenlenmesi planlanan Türkiye-KİK Forumunda iki gün süresinde 4 oturum yapılacak.

İlk oturumda sağlık ve sağlık turizmi, alt yapı, ileri danışmanlık, iki taraf arasında etkin işbirliği mekanizmasının inşası, savunma ve bölgenin istikrar ve selamete ulaşması için yapılması gerekenler ve Körfez ülkelerini dünyaya bağlayacak ulaştırma, lojistik hizmet ağı konularının görüşüleceği, ikinci oturumda ise Bahreyn, bölge ülkeleri ve Türkiye'deki yatırım ortamı hakkında sunum yapılacağı kaydedildi.

Üçüncü oturumda taraflar arasında yatırım ve ticaret ortaklığı tesis edilmesi için ikili görüşmelerin yapılması, son oturumun ise kapanış bildirgesinin imzalanması şekilde planlandığı aktarıldı.

KİK Odaları Federasyonu Abdurrahim Naki, Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye ve Körfez ilişkilerinin tüm ekonomik alanlarda büyük gelişme gösterdiğini ve Körfez ülkelerinin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu başarılı ekonomik tecrübelerden istifade etmeye çalıştığını ifade etti.

Naki, Türkiye ve KİK ülkeleri arasında 2002'de 1,5 milyar dolar olan karşılıklı ticaret hacminin 2014'te 16 milyar dolara yükseldiğini ve 2010-2014 arası KİK ülkelerinden Türkiye'ye doğrudan yatırım hacminin 2,8 milyar dolar olduğunu bildirdi.

BAE'nin Türkiye'nin toplam ihracatındaki payının yüzde 3,3, Suudi Arabistan'ın ise 2,1 olduğunu, Türkiye'nin ise petrol ihracatının yüzde 10'unu Suudi Arabistan'dan karşıladığı bilgisini veren Naki, KİK ülkelerinde Türkiye'nin inşaat projelerindeki hacminin 2014'te yaklaşık 40 milyar dolar olduğunu bunun Suudi Arabistan'da 12,5, Katar'da 12,5, BAE'de 8,5 Umman'da ise 5,5 milyar dolar şeklinde dağıldığını belirtti.

Naki, körfez ülkelerinden Türkiye'ye 2014'te yaklaşık 532 bin turistin geldiğini ve bu sayının ekonomiye katkısının yaklaşık 1 milyar doları bulduğunu kaydetti.

Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi 1. İş Forumu 2012'de İstanbul'da düzenlenmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×