Türkiye ile İsrail Birlikte Mücevher Köyü Kuracak

Türk ve İsrailli mücevher borsası temsilcileri, Türkiye'de taş kesim köyleri kuracak.

Türkiye ile İsrail Birlikte Mücevher Köyü Kuracak
24 Mart 2015 Salı 11:44

Dünyanın en iri elmas işleyicilerinden bulunan İsrail, Türkiye ile içerisinde elmas köprüsü kurmaya hazırlanıyor.

İSRAİL TÜRKİYE'DE MÜCEVHER BORSASI AÇACAK

Türkiye ile İsrail mücevher borsası temsilcileri, Türkiye'de taş kesim köyleri kurma hazırlığında.. Mücevher sektöründeki uzmanlığı ve teknolojisi ile öne çıkan İsrail, Türkiye'nin maliyet avantajından yararlanarak Türkiye üstünden yeni pazarlara açılacak. İki ülkenin müşterek kuracağı taş kesim köylerinde işlenecek elmaslar ile yeni müşteriler hedefleniyor.

TAŞ KESİM KÖYLERİ GELİYOR

Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güner, THELİRA'ya yaptığı izahatda dünyadaki elmasın iri bir bölümünü kesen İsrail ile efor birliği yapacaklarını söyledi.

'DÜNYANIN HAM ELMASI İSRAİL'İN ELİNDE'

İsrail mücevher borsası temsilcilerinin Türkiye'nin taş kesim köyü kurma tekliflerine sıcak baktıklarını kaydeden Güner, ''Dünyadaki elmasın hamı İsraillilerin elinde. Türkiye'de taş kesim köyleri kurabileceğimizi söyledik. Onlar da bu konu ile ilgili destek olabileceklerini söylediler. Onlar getirecek, biz burada kesip satacağız. Belirli bir pilot bölge belirlenecek. Diyelim ki Kastamonu'nun yahut Düzce'nin öteki bir köyünde bir yer belirleme edip 5 bin insanın çalışacağı kesim bölgeleri kurulacak. Onların ustalığına ihtiyacımız var. İsrail'de maliyetler yüksek bulunduğu için kurtarmıyor. lakin bizim maliyetlerimiz onlarınkinin hemen hemen üçte biri. Biz bu konu ile ilgili avantajımızı değerlendirmek istiyoruz. Ayrıca İsrail'in ulaşamadığı devletlere mal satabiliyoruz.'' diye konuştu.

İSTANBUL'DA DEV YERLEŞKE KURULABİLİR

İsrail Mücevher Borsası Kıdemli Başkan Yardımcısı Yaacov Kattan ise İsrail'in önde gelen medya kuruluşlarından Globes'a yaptığı izahatda Türkiye mücevher piyasası temsilcilerinin İstanbul'da iri bir kısmı elmas imalinde kullanılmak üzere 150.000 metrekarelik yerleşke kurma teklifiyle kendilerine geldiğini söyledi. Türkiye'nin bu bölgede uzmanlık ile teknolojiye gereksinimi olduğunu kaydeden Kattan, İsrail'de ise iş maliyetlerinin çok aşırı yüksek olduğuna dikkat çekti.

Türkiye ile ilişkilerin gelişmesiyle daha çok ülkeye girme olanağı yakalayacaklarını bildiren Kattan Türkiye uzmanlar ile çağdaş teknoloji göndereceklerini, Türkiye'de mücevher işleme işi yapacaklarını söyledi. (Kaynka:Thelira)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×