Türkiye Bankalar Birliği: Hareketsiz hesaplardan ücret alınmayacak

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu, hareketsiz hesaplardan ücret alınmayacağını duyurdu. TBB'den yapılan açıklamada, "Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından ortak bilgi sistemi kuruluncaya kadar...

Türkiye Bankalar Birliği: Hareketsiz hesaplardan ücret alınmayacak
17 Haziran 2014 Salı 17:33

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu, hareketsiz hesaplardan ücret alınmayacağını duyurdu. TBB'den yapılan açıklamada, "Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından ortak bilgi sistemi kuruluncaya kadar ve birinci maddede belirtilen hesaplar hareketsiz kaldığı sürece bu hesaplara herhangi bir ücret tahakkuk ettirilmeyecek." denildi.

Türkiye Bankalar Birliği internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, 10 Haziran 2014 tarihinde yapılan toplantısında bankalar ile bireysel müşterileri arasında akdedilecek sözleşmelerin asgari unsurlarının ve hareketsiz hesaplardan ücret alınma usullerinin belirlendiği düzenlemede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun uygun görüşü alınarak değişiklik yapıldığı belirtildi. Bankalar ile Bireysel Müşterileri Arasında İmzalanacak Sözleşmelerin Şekil ve İçeriğinde Yer Alması Gereken Asgari Hususlar ile Sözleşmelerin Uygulanacağı İşlemlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’in 8’inci maddesinde yapılan yeni düzenleme getirildi. Buna göre müşterilerin, kesintisiz olarak en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, mevduat ve katılım fonu hesapları hakkında bilgi alabilecekleri ortak bilgi sistemi kurulacağına karar verildi. Ayrıca, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından ortak bilgi sistemi kuruluncaya kadar ve birinci maddede belirtilen hesaplar hareketsiz kaldığı sürece bu hesaplara herhangi bir ücret tahakkuk ettirilmeyeceği kararlaştırıldı.

Tahsil edilemeyen, birinci maddede belirtilen kredi kartı, mevduat ve katılım fonuna ilişkin yıllık üyelik ve hesap işletim ücretleri, tahakkuk tarihinden itibaren en fazla son 12 aylık dönem için, sonradan tahsil edilmek üzere bekletilebileceği belirtildi. Bu dönem zarfında, söz konusu kredi kartı yıllık üyelik ücretleri ile hesap işletim ücretlerinin tahsil edilememesi halinde bu ücretler ters kayıt yapılmak suretiyle iptal edileceğine karar verildi. Yıllık üyelik ve hesap işletim ücretlerinin tahsili için müşteriler hakkında icra takibi yapılamayarak, müşteriler, kredi kartı yıllık ücretiyle, mevduat ve katılım fonuna ilişkin hesap işletim ücretinin tahsili amacıyla kredilendirilemeyeceği ifade edildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×