Türkiye Avrupa'dan 36 Euro daha ucuz

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2013 yılı için açıkladığı ’hanehalkı nihai tüketim harcamaları’ olan Satınalma Gücü Paritesi verilerine göre; Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi 64 oldu....

Türkiye Avrupa'dan 36 Euro daha ucuz
19 Haziran 2014 Perşembe 14:03

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2013 yılı için açıkladığı ’hanehalkı nihai tüketim harcamaları’ olan Satınalma Gücü Paritesi verilerine göre; Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi 64 oldu. Bu değer, 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye’de 64 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösterdi.

Türkiye’nin tüketici mal ve hizmetleri grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi alt gruplar itibarıyla incelendiğinde, kişisel ulaşım araçları endeksi 108 oldu ve bu gruba ait fiyat düzeyinin AB ülkelerinin ortalamasının yüzde 8 üzerinde olduğu görüldü. Diğer alt gruplar bazında ise; alkollü içecekler ve tütün endeksi 100, tüketici elektroniği endeksi 96, ev aletleri endeksi 94 oldu ve bu gruplarda Türkiye’nin fiyat düzeyinin nispeten yüksek olduğu görüldü. Buna karşılık, ulaştırma hizmetleri endeksi 55, mobilya, mefruşat, halı ve diğer yer döşemeleri endeksi 64, ayakkabı endeksi 67, giyim endeksi 68 oldu ve bu gruplarda fiyat düzeyinin düşük olduğu gözlendi. 28 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 4 aday ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan) ve 2 potansiyel aday ülkeyi (Arnavutluk ve Bosna-Hersek) kapsayan karşılaştırmalarda, 37 ülke arasında tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek ülke 156 ile İsviçre, en düşük ülke ise 47 ile Makedonya oldu.

Ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesidir. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100’den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre pahalı, 100’den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre ucuz olarak ifade ediliyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×