Turkcell ile İTÜ arasında iş birliği

Turkcell ile İTÜ arasında iş birliği
01 Aralık 2016 Perşembe 12:00

İSTANBUL (AA) - Turkcell, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile iş birliğine gitti.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre ilgili anlaşma çerçevesinde, Türkiye'nin 5G teknolojisinde üretici ülke haline getirilmesi için Turkcell ile İTÜ araştırma-geliştirme ve eğitim alanlarında ortak çalışmalar yürütecek.

Teknolojide üreten ülke konumuna gelmek için yerli teknoloji geliştirilmesi çalışmalarına devam eden Turkcell, 5G teknolojileri ile oluşacak milyarlarca dolarlık patent pazarından ülke olarak pay alabilmemiz için çalışmalarına devam ediyor. Bu amaçla Turkcell ile İTÜ ortak çalışmalar yürütecekleri bir anlaşma imzaladı.

Turkcell ve İTÜ arasında yapılan iş birliği çerçevesinde İTÜ'nün Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilişim Enstitüsü ve Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi, laboratuvarları, teknik altyapı olanakları ile Turkcell'in teknolojik imkanları kullanılarak Türkiye'nin 5G'de rekabet gücünü artırmaya yönelik çalışmalar yapılması planlanıyor.

Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra ulusal ve uluslararası 5G projeleri için hazırlanan konferans, sempozyum, seminer, çalıştay ve paneller gibi bilimsel etkinliklerde de İTÜ ve Turkcell birlikte hareket edecek.

Yeni nesil telekomünikasyon alanındaki standartlaşma çalışmalarında da iş birliği getiren anlaşma kapsamında Turkcell ile İTÜ, üniversite bünyesinde İTÜ-Cell Araştırma, Geliştirme ve Test Ortamı için altyapı oluşturarak İTÜ Ayazağa kampüsü 5G merkezi haline getirilecek.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve İTÜ Bilişim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçura tarafından imzalanan protokol çerçevesinde Turkcell ile Türkiye'nin teknoloji alanında verdiği teknik eğitimde dünyayla yarışan ve ülkemizin en köklü üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi 5G'de ortak araştırma ve geliştirme çalışmaları yapacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Türkiye'de İTÜ ile Turkcell iş birliği dünyada konuşulan üçüncü nesil üniversite kavramına uygun bir iş birliğidir. Bugün bilgiyi üretenler dünyaya hükmediyor, sistemlere hakim oluyor. Bilgilerin üretim yerleri üniversitelerdir. Türkiye’de 3. nesil üniversite olgusunu yakalama konusunda İTÜ önde gelen üniversiteler arasındadır." ifadelerini kullandı.

İTÜ'nün 2023 hedefleri ışığı altında sanayi ile iş birliği misyonunu sürdüreceklerini belirten Karaca, gerek uygulamada gerekse mobil haberleşme sistemlerinde yapılacak Ar-Ge faaliyetleri yakın gelecekte Türkiye'nin rekabet gücüne önemli katkılar sağlayacağını ve Turkcell ile gerçekleştirilen projenin bir başlangıç olduğunu kaydetti.

1 Nisan'da 4.5G ile sadece daha hızlı bir mobil teknoloji sunmadıklarını aynı zamanda 5G'nin temellerini attıklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, şunları kaydetti:

"Şu anda dünyada 5G'ye en hazır altyapılardan birisi Türkiye'de bulunuyor. Turkcell olarak 5G teknolojilerinin ülkemizin teknolojide üreten ülke konumuna gelmesi için bir dönüm noktası olabileceğini düşünüyoruz. Türkiye'nin teknik eğitim konusunda en iyi üniversitelerinden birisi olan İTÜ ile yaptığımız iş birliği ile de Türkiye'yi 5G'yi geliştiren ülkelerin başında görmek ve yine bu alanda söz sahibi haline getirmek en büyük hedefimiz. Bunun için hem kendi bünyemizdeki hem de İTÜ'deki en iyi mühendislerle çalışarak üniversite yerleşkesi içinde bir 5G merkezi kuracağız."

İTÜ Bilişim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha ise "Ekonominin lokomotif sektörlerinden olan haberleşme ve bilişim sektöründe söz sahibi olmanın yolu teknolojiyi üreten olmaktan geçer. İTÜ ve Turkcell iş birliği ile 5G konusunda bir açık alan test, ölçme ve araştırma merkezi kurarak, bunu araştırma- geliştirme yapan herkese açacağız. Yeni teknolojiler çerçevesinde yerli ürün sağlamak ve yerli üretime de katkı bulunmayı hedefliyoruz. Bu durum 5G konusunda dünyadaki standartlaşma çalışmalarına katılıma olanak sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.Etiketler; #Turkcell #İTÜ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×