Türk Ytong, altıncı fabrikasını İstanbul Çatalca’da kuruyor

Yapı malzemesi sektöründe faaliyet gösteren Türk Ytong, ülke genelindeki 6. fabrikasını İstanbul Çatalca’da kuruyor. Fabrikanın 2015 yılı Haziran ayında üretime başlamasıyla yıllık 2,5 milyon metre küp ytong üreteceklerini belirten...

Türk Ytong, altıncı fabrikasını İstanbul Çatalca’da kuruyor
14 Mayıs 2014 Çarşamba 17:38

Yapı malzemesi sektöründe faaliyet gösteren Türk Ytong, ülke genelindeki 6. fabrikasını İstanbul Çatalca’da kuruyor. Fabrikanın 2015 yılı Haziran ayında üretime başlamasıyla yıllık 2,5 milyon metre küp ytong üreteceklerini belirten şirket genel müdürü Gökhan Erel, 50 yılda ürettikleri ytongla 10 milyar dolarlık enerji tasarrufunda bulunduklarını söyledi.

Bursa’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, şirketin 5. fabrikası olan ve 2008 yılı sonlarında faaliyete geçen Bilecik tesislerinden Güney Marmara Bölgesi’ne yıllık 250 bin metre küpe sevkiyat yapıldığını söyledi. Fabrikadaki üretim kapasitesini yıllık 400 bin metreküpe çıkaracaklarını anlatan Erel, Türkiye’de 1,5 milyon konutun ytongla inşa edildiğini açıkladı.

"TAM KAPASİTE ÇALIŞIYORUZ; YENİ FABRİKALAR YOLDA"

Şirketin 50 yılı geride bıraktığını dile getiren Erel, şunları kaydetti: "Bugüne kadar 21 milyon metre küp ytong ürettik. Böylece 10 milyar dolar enerji tasarrufu sağladık. Ürettiğimiz ytong yerine konvansiyonel (tuğla) kullanılsaydı 10 milyar dolarlık daha fazla enerji kullanmak zorunda kalacaktık. Kullandığımız enerjinin yüzde 25’inin çatılardan, yüzde 15’ini temelden ve yüzde 60’ını ise cephelerden kaybediyoruz. Yıllık 2 milyon metre küp kapasite ile Avrupa’nın en büyük ikinci ytong üreticisiyiz. Bugüne kadar toplamda 21 milyon metre küp ytong ile yaklaşık 1 milyon 500 bin adet konut inşa edildi. Ytong olarak yapılarda ısı yalıtımı, depreme dayanıklılık, yangın güvenliği ve sürdürülebilirlik bilincinin oluşmasına büyük katkıda bulunduk, bundan sonra da bulunmaya devam edeceğiz."

Üretim kapasitesini artırmak adına yeni yatırımlara devam edeceklerini anlatan Gökhan Erel, "Ytong ısı yalıtım plağının üretim kapasitesini önümüzdeki yıl 5'e katlıyoruz. Bu kapasiteyle yapılarda, yılda 1 milyon metrekare, mantolamaya alternatif, yanmaz ısı yalıtımına imza atacağız. Önümüzdeki 5 yılda yapılacak yeni yatırımlarla Ytong üretiminde dünya birinciliğini hedefliyoruz. Ytong olarak yapılarda ısı yalıtımı, depreme dayanıklılık, yangın güvenliği ve sürdürülebilirlik bilincinin oluşmasına büyük katkıda bulunduk, bundan sonra da bulunmaya devam edeceğiz. Her fabrikamız 250 kilometrelik alana ürün satıyor. Çatalca’da kurduğumuz fabrika da önümüzdeki yıl üretime geçecek. Halen 600 kişi istihdam ediyoruz. Çatalca’daki fabrikayla 100 kişi daha işe alacağız. Orta Anadolu’da da maden arayışlarımız sürüyor. Yapacağımız analizler sonrası bir fabrika da bölgeye inşa edeceğiz." şeklinde konuştu. CİHAN

Türk Ytong, altıncı fabrikasını İstanbul Çatalca’da kuruyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×