Türk balıklarına Polonya’da büyük ilgi

Doğu Avrupa'da en sağlıklı ekonomiye sahip ülke konumundaki Polonya, Türk su ürünleri sektörünün yeni gözdesi oldu.

Türk balıklarına Polonya’da büyük ilgi
12 Nisan 2014 Cumartesi 11:23

Doğu Avrupa'da en sağlıklı ekonomiye sahip ülke konumundaki Polonya, Türk su ürünleri sektörünün yeni gözdesi oldu. Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), 9-11 Nisan 2014 arasında düzenlenen Worldfood Warsaw Fuarı’na katıldı.

Polonya’da 2013 yılında da Polfish Fuarı’na katıldıklarını kaydeden STG Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, özellikle alabalığa yönelik yoğun bir ilgi olduğunu söyledi. Worldfood Warsaw'da bin kişiye, Polonya’da yaşayan Türk aşçı Doğan Zorlu’nun sunumuyla özel soslarla hazırlanmış alabalık, levrek ve çipura tattırdıklarını, ayrıca füme alabalık ikram ettiklerini anlattı. Polonya’nın dünya su ürünleri üretimindeki payının yalnızca yüzde 0,2 seviyesinde olduğuna işaret eden İşliel, “484 bin ton tutarındaki iç tüketimin büyük bölümünü ithalatla karşılıyorlar. Ayrıca Polonya’nın, ithal edilen balığı işleyerek ihraç eden gelişmiş bir balıkçılık endüstrisi bulunuyor. Polonya’ya 2012 yılında 7 milyon 330 bin dolar seviyesinde su ürünleri ihracatı gerçekleştirmiştik. 2013 yılında bu rakamı, yüzde 60’lık artışla 11 milyon 697 bin dolara çıkardık. 2014 yılının ilk çeyreğinde ise artış oranımız yüzde 68’e ulaştı ve ihracat rakamımız 3 milyar 745 bin dolara yükseldi. Polonya, yakın gelecekte Türk su ürünleri sektörünün en fazla ihracat yaptığı pazarlardan biri konumuna yükselecek potansiyele sahip.” şeklinde konuştu.

Polonya’da alabalığa yoğun talep olduğuna vurgu yapan İşliel şöyle devam etti: “Polonya, son yıllarda dünya ekonomisindeki önemi ve payı yükselen bir ülke. 2008-2009 küresel mali krizi boyunca pozitif büyüme gösteren yegâne AB üyesi oldu. 2002 yılında, AB üyesi olmasına rağmen hızla gelişen bir ülke. Üstelik yılda 11 milyonun üzerinde turist Polonya’yı ziyaret ediyor. Almanya’ya da çok yakın bir ülke. Polonya, 320 milyar dolar civarındaki perakende piyasası ile AB’ye yeni katılan 10 ülke arasında en büyük pazara sahip. Perakende piyasası düzenli olarak büyümekte, buna bağlı olarak talep artıyor. Su ürünleri sektörü için cazip bir pazar. Ekonomisinin AB’deki birçok ülkeden çok daha fazla geliştiğini gözlemledik. Polonya pazarına yönelik çalışmalarımızı bundan sonraki yıllarda da sürdüreceğiz.”

Worldfood Warsaw Fuarı, 9-11 Nisan 2014 tarihinde Varşova’da ilk kez düzenlendi. Fuara 91 firma katıldı. Fuarda STG standını Türkiye’nin Varşova Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan ziyaret ederken STG’yi Yönetim Kurulu Başkanı İşliel, Yönetim Kurulu üyeleri Abdülkadir Yeniçıkan ve Ahmet Tuncay Sagun ile Ege İhracatçı Birlikleri Şefi Serap Ünal temsil etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×