Turizmde yeni paket: Turistler kapıda karşılanacak

Turizmi yeniden canlandırmak için havaalanı, müze ve ören yerlerinde bin kişilik istihdam ile turistlere özel hizmet verecek yeni bir uygulama hayata geçirilecek

Turizmde yeni paket: Turistler kapıda karşılanacak
11 Mart 2016 Cuma 08:05

 

Rusya ile yaşanan uçak krizi ve IŞİD'in Türkiye'ye yönelik saldırılarından sonra hızla gerileme yaşanan turizm sektörünün canlandırılması için paket üstüne paket açıklanıyor. Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı turizm destekleme paketinden sonra Kültür Bakanı Mahir Ünal da bir paket açıkladı. Almanya'da açıklanan pakette, Türkiye'ye gelen turistler uçak kapısında karşılanacak, gezdiği yerlerde eşlik edilecek. 

ITB Berlin Fuarı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, ülkemize gelen turistlere yönelik hizmet verecek bin kişilik istihdam ile yeni bir uygulamayı hayata geçireceklerini açıkladı.

Türkiye'ye gelen ziyaretçileri uçaktan indikleri andan başlayarak ören yerlerini ziyarete kadar onlara destek olacak yaklaşık bin kişiyi istihdam edeceklerini belirten Bakan Ünal; '' 400 kişi havaalanında gelen turisti karşılayacak, turizm elçisi olacak, havaalanından gitmek istedikleri yere ulaştırana kadar. Destek verdiğimiz havaalanlarında 400 kişiyi istihdam edeceğiz, 600 kişiyi de ören yerleri ve müzelerde istihdam edeceğiz. '' dedi.

SGK primleri konusunda devletin destek sağlamasına ilişkin turizmcilerin talepleri olduğunu belirten Bakan Ünal; '' bu konuda iki aydır bir çalışma yürütüyoruz. Çalışmayı belli aşamaya getirdik. SGK prim desteği olarak değil ama, daha kapsayıcı hem çalışan hem işveren açısından daha esnek bir model üzerine mutabakata vardık. Bunu Başbakanımızla Bakanlar Kurulu'nda konuştuktan sonra açıklamasını yapacağız. '' dedi.

Bakan Ünal'ın özellikle yurtdışındaki önemli fuarları seçerek yaptığı sorunların çözümüne yönelik açıklamalar; önündeki sezonu endişe ile izleyen turizm sektörüne moral veriyor. En azından kendilerini anlayan, dinleyen ve talepleri konusunda geri dönüş yapan bir Bakan görüyorlar karşılarında.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×