TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi dönüşüm projesi sebebiyle durdu

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) İzmit Rafinerisi, bakım programı ve RUP Fueloil Dönüşüm Projesi ile ilgili bağlantıların yapılabilmesi amacıyla 13 – 26 Ocak tarihleri faaliyetini durdurdu.

TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi dönüşüm projesi sebebiyle durdu
13 Ocak 2014 Pazartesi 19:43

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) İzmit Rafinerisi, bakım programı ve RUP Fueloil Dönüşüm Projesi ile ilgili bağlantıların yapılabilmesi amacıyla 13 – 26 Ocak tarihleri faaliyetini durdurdu. 26 Ocak sonrası üniteler kademeli olarak devreye alınacak.

TÜPRAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada konuyla ilgili şöyle denildi: "Tüpraş İzmit Rafinerisi, bakım programı ve RUP Fueloil Dönüşüm Projesi ile ilgili bağlantıların yapılabilmesi amacı ile 13 – 26 Ocak 2014 tarihleri arasında duruşa geçirilmiş olup, 26 Ocak sonrası üniteler kademeli olarak devreye alınacaktır. Duruş programı, ülkemiz akaryakıt ürünleri ihtiyacı ve müşterilerimizin talepleri dikkate alınarak 1,5 yıl öncesinden planlanmış olup, ürün arzında herhangi bir aksama olmayacaktır. Yatırım tutarı 2.7 milyar dolar olan ve 2014 yılı sonbaharında devreye alınması planlanan proje ile Tüpraş Rafinerileri’nde üretilen 4.2 milyon ton fuel oil, yaklaşık 2.9 milyon tonu motorin/jet yakıtı, 522 bin tonu benzin, 69 bin tonu LPG olmak üzere hem katma değeri yüksek hem de çevreci ürünlere dönüştürülecek, ayrıca 690 bin ton petrol koku üretilecektir. 2014 sonbaharında devreye girdiğinde ülke ekonomisine 1 milyar dolar tutarında katma değer sağlayacak ve cari açığı aynı seviyede düşürecek olan Fueloil Dönüşüm Projesi’nde başlangıçtan bugüne kadar 2 milyar dolar harcanmış olup yıl sonu itibariyle projede yüzde 91 oranında gerçekleşme sağlanmıştır." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×