Tuncay Özilhan'a Japonya'dan verilen devlet nişanı

- Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özilhan'a takdim edilen devlet nişanı için İstanbul'da resepsiyon gerçekleştirildi

Tuncay Özilhan'a Japonya'dan verilen devlet nişanı
14 Temmuz 2016 Perşembe 12:17

İSTANBUL (AA) - Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'a, Japonya tarafından takdim edilen devlet nişanını kutlamak için İstanbul'da resepsiyon düzenlendi.

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Hiroshi Oka ve Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonda bir teşekkür konuşması yapan Özilhan, Japonya'nın insana ilham veren muazzam güzellikte bir ülke olduğunu söyledi.

Otomotiv sektöründe Isuzu-Itochu ve Anadolu Endüstri Holding arasında gerçekleşen Türk-Japon iş birliğinin tarihinin 1980'lere dayandığını anımsatan Özilhan, şunları kaydetti:

"İlk Türk-Japon ortaklığını kurduğumuzda hissettiğimiz gururu ve girişimimize karşı hissettiğimiz tutkuyu daha dün gibi hatırlıyorum. Anadolu Isuzu bugün 150 binden fazla araç üretmiş, ihracat aktiviteleri 3 kıtada 26 ülkeye yayılmış, gurur kaynağımız olan teknoloji üssü niteliğindeki Ar-Ge Merkezi ile faaliyetlerine devam eden köklü bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer bir girişimimizi anacak olursak 1990'lı yılların başında temelleri atılan Anadolu Honda, 1997 yılında Avrupa'nın en büyük ikinci Honda fabrikası olarak üretime geçti. Daha sonra Honda'daki hisselerimizi devretmiş olsak da 2016 yılı ilk 6 ayı sonunda Avrupa'nın en çok Honda güç ürünü satan distribütörüyüz. Şahsi olarak ayrıca kamu, sivil toplum ve özel sektör iş birliğinde de Japonya ile ilişkilerimize hizmet etme şansı buldum. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanlığım süresince 2 ülkenin üçüncü ülkelerde gerçekleştirebileceği iş birliği fırsatları ile ilgili çalışmalara imza attık."

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özilhan, Japonya ve Türkiye arasında hiçbir mesafe olmadığının altını çizerek, "Japonya ile benzerliklerimiz ve ortak değerlerimiz, farklılıklarımız ve coğrafi uzaklık birimlerinden çok daha ağır basar. 10 Mayıs'ta Japon hükümeti tarafından iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine katkılarımdan dolayı Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı ile onurlandırıldım. Aldığım bu nişanı, beni yıllar içinde kurduğum uzun süreli ortaklık ilişkilerine teşvik etmiş ve bana bu girişimleri gerçekleştirmek için gereken ilhamı ve desteği vermiş olan kıymetli ortaklarım ve iş arkadaşlarım adına da kabul ederim. İlişkilerin güçlendirilmesine katkım olduysa ne mutlu bana." diye konuştu.

Büyükelçi Oka da Özilhan'ın iki ülke ilişkilerine önemli katkılar sağladığını belirterek, çalışma ve çabalarından dolayı kendisine teşekkür etti. Konuşmaların ardından Oka ile Özilhan eşleri ile birlikte aile fotoğrafı çektirdi.​


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×