TÜMOSAN'ın ilk yarı cirosu 239 milyon lira

- Traktör ve dizel motor üreticisi TÜMOSAN, üretim ve satış sonrası hizmete odaklandığı yılın ilk yarısında karını 2015'in ilk altı aylık dönemine göre yüzde 40 artırdı

TÜMOSAN'ın ilk yarı cirosu 239 milyon lira
23 Ağustos 2016 Salı 11:47

İSTANBUL (AA) - Türk Motor Sanayi ve Ticaret AŞ (TÜMOSAN), bu yılın ilk 6 ayında cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artırarak 238.8 milyon TL'ye yükseltti.

Şirket açıklamasına göre, traktör ve dizel motor üreticisi TÜMOSAN, üretim ve satış sonrası hizmete odaklandığı yılın ilk yarısında karını 2015'in ilk altı aylık dönemine göre yüzde 40 artırdı.

Ocak-haziran dönemini 26,6 milyon TL'lik karla kapatan TÜMOSAN'ın cirosu ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 238,8 milyon TL'ye ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, 2016 yılında traktör üretiminin yanı sıra satış sonrası hizmet ve ekipman pazarına odaklandıklarını belirterek, geçen yıl gerçekleştirilen verimlilik artışına yönelik yatırımların olumlu sonuçlarını almaya devam ettiklerini dile getirdi.

TÜMOSAN'ın satış gelirlerinin yüzde 10 yükseldiği yılın ilk yarısında 3 bin 735 traktör satışı gerçekleştirdiklerini bildiren Öğün, şunları kaydetti:

"Verimlilik ve kalite artışına yönelik geçen yıl yaptığımız yatırımlar sonucunda ilk yarı karımız yüzde 40 artışla 26 milyon 698 bin liraya çıktı. Özkaynaklarımızı da yüzde 10 artışla 289 milyon 642 bin liraya çıkardığımız yılın ilk yarısında, zamanlamanın büyük öneme sahip olduğu tarım sektöründe satış sonrası hizmet artışına da odaklandık ve yetkili servis ağımızı Türkiye genelinde 400 noktaya taşıdık.

Geçen yıl balya makinesi ve kepçe ile giriş yaptığımız ekipman pazarına yönelik çalışmalar yılın ilk yarısında artarak devam etti. Ulusaldan evrensele ulaşan bir marka olma vizyonuyla araç, transmisyon, dizel motor ve elektrik/elektronik sistem tasarımı konusunda Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmaları kapsamında yeni nesil sıralı 6 silindirli turbo ara soğutuculu Stage IV Emisyon standartlarına uyumlu dizel motor tasarımı ve 45-65 BG aralığında motor gücüne sahip traktörlere uyum gösterebilecek yerli transmisyon üretimini hayata geçirdik. Karlılığımızı artırma hedefi doğrultusunda çiftçilerimizin tüm ihtiyaçlarına yönelik ürün gamımızın yanı sıra faaliyet alanımızı da çeşitlendirmeye devam edeceğiz."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×