Tüketicilerin güveni Şubat’ta azaldı

Tüketici Güven Endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 4,3 oranında azaldı.

Tüketicilerin güveni Şubat’ta azaldı
27 Şubat 2014 Perşembe 11:53

Tüketici Güven Endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 4,3 oranında azaldı. Ocak ayında 72,4 olan endeks Şubat ayında 69,2'ye düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçları açıklandı. Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 15,8 azaldı. Ocak ayında yüzde 26,1 olan endeks, Şubat ayında yüzde 22'ye düştü. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.

Ocak ayında yüzde 94 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 3,9 oranında azalarak, Şubat ayında yüzde 90,4'e düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi. Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,8 azalarak, Şubat ayında 75,8'e geriledi. Bu düşüş, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ AZALDI

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,7 azaldı. Ocak ayında yüzde 91,3 olan endeks değeri Şubat ayında yüzde 88,8 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×