Tüketici güven endeksi yüzde 3,5 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi 2014 Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,5 azaldı.

Tüketici güven endeksi yüzde 3,5 azaldı
28 Ocak 2014 Salı 12:13

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi 2014 Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,5 azaldı. Aralık ayında 75 olan endeks Ocak ayında 72,4 değerine düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı Ocak ayı Tüketici Güven Endeksi’ verilerini paylaştı. Aralık ayında 101,9 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi de yüzde 7,7 azalarak, Ocak ayında 94 değerine düştü. Bu azalışın gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdiği ifade ediliyor.

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ AZALDI

Aralık ayında 81,8 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4,6 oranında azalarak, Ocak ayında 78 değerine düştü. Bu düşüş, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandığı belirtiliyor.

HANE MADDİ DURUM BEKLENTİSİ DE AZALDI

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,2 oranında azaldı. Aralık ayında 92,4 olan endeks değeri Ocak ayında 91,3 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandığı dile getiriliyor.

TASARRUF ETME İHTİMALİ ARTTI

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,6 oranında arttı. Aralık ayında 23,8 olan endeks, Ocak ayında 26,1 değerine yükseldi. Bu artışın, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösterdiği kaydediliyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×