Tüketici güven endeksi yüzde 3,3 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayı Tüketici Güven Endeksi verilerine yayımladı.

Tüketici güven endeksi yüzde 3,3 azaldı
26 Aralık 2013 Perşembe 12:08

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayı Tüketici Güven Endeksi verilerine yayımladı. Verilere göre tüketici güven endeksi yüzde 3,3 azaldı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi 2013 Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 3,3 oranında azaldı; Kasım ayında 77,5 olan endeks Aralık ayında 75 değerine düştü.

Kasım ayında 107,3 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 5 oranında azalarak, Aralık ayında 101,9 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

Kasım ayında 85,9 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4,8 oranında azalarak, Aralık ayında 81,8 değerine düştü. Bu düşüş, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ YÜZDE 0,5 AZALDI

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında azaldı. Kasım ayında 92,9 olan endeks değeri Aralık ayında 92,4 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında azaldı. Kasım ayında 23,9 olan endeks, Aralık ayında 23,8 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×