Tüketici güven endeksi yüzde 0,3 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında arttı. Haziran ayında...

Tüketici güven endeksi yüzde 0,3 arttı
31 Temmuz 2014 Perşembe 12:48

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında arttı. Haziran ayında 73,7 olan endeks, Temmuz ayında 73,9 değerine yükseldi.

TASARRUF ETME İHTİMALİ YÜZDE 4,3 ARTTI

TÜİK'in açıkladığı bilgilere göre; gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,3 oranında arttı. Haziran ayında 24 olan endeks, Temmuz ayında 25 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ YÜZDE 2 ARTTI

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,2 oranında arttı. Haziran ayında 90,9 olan endeks değeri, Temmuz ayında 91,1 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ YÜZDE 0,2 AZALDI

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 0,2 oranında azalarak Temmuz ayında 81,1 değerine düştü. Bu azalış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ 0,3 AZALDI

Haziran ayında 98,7 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 0,3 oranında azaldı, Temmuz ayında 98,4 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×