TÜGİAD: Soma’da sorumluluğun gereği yapılsın

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen, Soma’da meydana gelen maden kazası ile ilgili olarak “Sorumluluğun gereği yapılmalı ve bu faciaya neden olan ihmaller zincirindeki herkes bunun bedelini ödemeli.” dedi.Ali...

TÜGİAD: Soma’da sorumluluğun gereği yapılsın
14 Mayıs 2014 Çarşamba 17:28

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen, Soma’da meydana gelen maden kazası ile ilgili olarak “Sorumluluğun gereği yapılmalı ve bu faciaya neden olan ihmaller zincirindeki herkes bunun bedelini ödemeli.” dedi.

Ali Yücelen, maden kazası ile ilgili bir açıklama yaptı. Yücelen, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“ Tüm Türkiye'nin canı acıyor. Sabah saatlerinde güne başladığımızda 201 işçimizin yaşamını yitirdiğini öğrendik. Öncelikle faciada yaşamını yitiren kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına, acılı ailelerine ve madencilik camiasına başsağlığı dilemek istiyorum. Bu saatten sonra ne yapsak gidenleri geri getiremeyiz. Ancak artık bazı şeyleri değiştirmenin zamanıdır. Bugün işçi sağlığı ve iş güvenliği için büyükşehirlerde ofisleri denetleyen, muhasebe bürolarında bile denetimlerle cezalar kesen ilgili bakanlık yetkilileri, bu tarz madenlere çalışma ruhsatı verirken aynı hassasiyeti gösteriyor mu? Kim işini nerede eksik yaptı? TÜGİAD olarak artık her sene neredeyse zorunlu hale gelen maden kazalarına rağmen yeterli önlemlerin alınmamasının faturasını daha fazla canla ödememek adına gerekenlerin yapılmasını istiyoruz. Sorumluluğun gereği yapılmalı ve bu maden faciasına neden olan ihmaller zincirindeki herkes bunun bedelini ödemeli. Dünyanın her yerinde, her madende kazalar olabilir. Bu tip durumlar öngörülerek mümkün mertebe bu kazalarda can ve mal kaybının en az gerçekleşmesi için önlemler alınır. Burada ne gibi önlemler alınmıştır? Hangi önlemler alınmamıştır? Bu soruşturma, bizzat bu kazadan sorumlu tutulması söz konusu kişiler ve kurumlar tarafından yürütülmemelidir. En katı önlemlerin alınarak sorumluların sonuçlarına katlanacağı bir soruşturma sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Bu soruşturma sürecinin sonunda bir daha böyle acı olayların yaşanmaması için ihtiyaç duyulan düzenlemelerin yapılmasının sağlanması ve bu önlemlerin uygulanmaması durumunda ağır yaptırımlar getirilerek, denetlenmesi de elzemdir. Gün kenetlenme ve acıyı paylaşma günüdür. Sabır için dua günüdür. Tüm Türkiye'nin başı sağ olsun.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×