TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu soruları yanıtladı:

- "Sayın Kılıçdaroğlu bize muhalefet görevi yüklemek istiyor. Doğru, Türkiye'de bir anamuhalefet boşluğu var mı, var ama anamuhalefet boşluğunu doldurma görevi TOBB'un değil"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu soruları yanıtladı:
11 Mayıs 2016 Çarşamba 16:57

ANKARA (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu bize muhalefet görevi yüklemek istiyor. Doğru, Türkiye'de bir anamuhalefet boşluğu var mı, var ama anamuhalefet boşluğunu doldurma görevi TOBB'un değil." dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB'un 72. Genel Kurulu'nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun laiklik tartışmaları konusunda TOBB'un tavrını eleştirmesi ve muhalefet görevinin sadece CHP'ye yüklenmemesi gerektiğine yönelik ifadelerinin hatırlatılması üzerine Hisarcıklıoğlu, TOBB'un bir meslek kuruluşu olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi.

Hiçbir zaman siyasi parti gibi davranma hevesi içinde olmadıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Geçmişte TOBB'un, antidemokratik girişimler içinde olmasını tasvip eden birisi değildim. Bu kapsamda '2002'de bütün siyasi partilere aynı yakınlıkta ve uzaklıkta duracağız.' dedim. Sayın Kılıçdaroğlu bize muhalefet görevi yüklemek istiyor. Doğru, Türkiye'de bir anamuhalefet boşluğu var mı, var ama anamuhalefet boşluğunu doldurma görevi TOBB'un değil. Bizim böyle bir misyonumuz yok. Siyaset Meclis'te ve siyasi partilerde yapılır. Siyasetin yapılacağı yer burası (TOBB) değil. Burası ekonomik bir kuruluş. Böyle bakmak lazım. Siyasi boşluğu doldurma görevi bize ait değil, anamuhalefet partisine ait. Anamuhalefet partisinin görevini yapması lazım."

Kılıçdaroğlu'nun, hükümete teşekkür ettiği için kendisini eleştirmesine de yanıt veren Hisarcıklıoğlu, konuşmasında Kılıçdaroğlu'na da teşekkür ettiğinin altını çizdi.

İş alemini ilgilendiren yasalar konusunda verdikleri desteklerden ötürü hükümete teşekkürlerini ilettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, "Biz ahilik geleneğinden geliyoruz. Yapılan hizmetlere teşekkür ederiz. Bizim ahde vefa duygumuz vardır. İnsan olmanın özelliğidir bu. Türk iş dünyasına hizmet eden bakanlara teşekkür etmek gerekir. Bu gayet insani bir davranış. İnsani bir davranıştan da kıskançlık çıkarmanın bir anlamı yok." diye konuştu.

- Laiklik tartışmaları

Laiklik tartışmalarına ilişkin de konuşan Hisarcıklıoğlu, 2002 yılından bu yana TOBB Genel Kurul konuşmalarında demokratik laik ve sosyal bir hukuk devleti ilkesini Türkiye'nin vazgeçilmez unsuru olarak ifade ettiklerini hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, "Genel Kurul'da kendisi de (Kılıçdaroğlu) oradaydı, herhalde duymadı. Düşük tonda mı söyledim acaba, ondan mı duymadı? Aslında salon duydu da bir tek herhalde Kılıçdaroğlu duymadı. Kılıçdaroğlu bir şeye takıldığı zaman bizim söylediğimizi duymuyor herhalde." ifadesini kullandı.

Yeni anayasaya ilişkin tartışmaların sorulması üzerine ise Hisarcıklıoğlu, bu konuda geçmişte çalışmalar yaptıklarını hatırlattı. Yeni bir anayasaya ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, yeni anayasanın Meclis'te ve uzlaşı ile hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, Kılıçdaroğlu'nun "Başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz." ifadesini talihsiz bir açıklama olarak değerlendirdi.

TOBB üyelerinin her birinin 1 kişiyi işe alıp almayacağına ilişkin soru üzerine Hisarcıklıoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı 'Bürokratlarımıza talimat veriyorum.' dedi. Bu kapsamda yeni oluşacak hükümetle bir araya geleceğiz." diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da terör nedeniyle iş yapamayan sanayicilere yönelik desteklerin sürmesi gerektiğini bildirdi.

Kıdem tazminatı konusuna da değinen Hisarcıklıoğlu, yeni hükümetin kurulmasını beklediklerini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×