TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:

- "Türkiye 100 yarışması, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerine küresel arenada görünürlüğü artırma ve uluslararası bağları güçlendirme imkanı sunacak" - "Şirketiniz 2012-2015 döneminde hızlı büyüdüyse, yüzünüzü dünyaya dönmek, yeni pazarlara açılmak istiyorsanız gelin Türkiye 100’e başvurun. Dünyanın yıldızları arasındaki yerinizi alın"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:

ANKARA (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye 100" yarışmasının, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerine küresel arenada görünürlüğü artırma ve uluslararası bağları güçlendirme imkanı sunacağını bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, yazılı açıklamasında, hızlı büyüyen şirketleri "Türkiye 100" yarışmasına katılmaya çağırarak, Anadolu'nun her tarafında doğru fırsatları gören, inovasyon yapan ve istihdam sağlayan binlerce girişimci olduğunu, Türkiye 100 yarışmasıyla girişimci şirketleri kamuoyunda tanınır hale getirdiklerini belirtti.

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek yarışmayla başarılı girişimcilerin sadece Türkiye’de değil dünyada da önünün açıldığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin, küresel piyasada görünürlüklerini artırma ve uluslararası bağlantılarını kuvvetlendirme imkanı bulacaklarını ifade etti.

Girişimciliğin daha çok desteklenmesi ve takdir edilmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Başarılı insanların vitrine çıkarılmasına ve rol model olarak gençlerimize örnek olmalarına ihtiyacımız var. Zira Türkiye’nin zenginleşmesinin yolu, daha fazla girişimci çıkartmasına ve hızlı büyüyen şirket sayısının artmasından geçiyor.” ifadelerini kullandı.

ABD'deki çocuklara ileride kim olmak istedikleri sorulduğunda, Steve Jobs veya Mark Zuckerberg gibi isimlerin öne çıktığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Ama Türkiye’de kimse ünlü bir girişimci olmayı amaçlamıyor. Hatta hayal bile etmiyor. Çünkü çocuklarımıza böyle bir vizyon verememişiz. Bunun yerine biz ne yapıyoruz? Onları memur yapmak için uğraşıyoruz. Herkes garanti işe bakıyor. Kimse risk almak istemiyor. İşte bu algıyı değiştirmek zorundayız. Gençlerimizi girişimciliğe yönlendirmek zorundayız. Bu amaçla TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarını kurduk. Kısa zamanda 81 ilde Türkiye’nin en büyük girişimcilik 'network'ünü oluşturdular. 15 bin kadın ve genç girişimcimiz ile girişimciliği Türkiye’nin gündeminde tutmaya devam ediyoruz. Türkiye 100 şirketleri de kamuoyunda girişimciliğin daha görünür olmasını ve cazip hale gelmesini sağlayacak. Buradaki başarılı girişimcilerimiz, gençlerimiz için örnek olacaklar. Ülkemiz için daha fazla girişimci yetişmesinin önünü açacaklar. Buradan ülkemizdeki tüm girişimcilerimize sesleniyorum, şirketiniz 2012-2015 döneminde hızlı büyüdüyse, yüzünüzü dünyaya dönmek, yeni pazarlara açılmak istiyorsanız; gelin Türkiye 100’e başvurun. Dünyanın yıldızları arasındaki yerinizi alın."

- İlk 100'e girenler ne kazanacak?

Şirketlerin 2012-2015 dönemindeki yıllık ortalama satış gelirindeki büyüme hızının dikkate alınacağı Türkiye 100 yarışması ile başarılı şirketlere ulusal ve uluslararası düzeyde görünürlük kazandırmak ve bu şirketlerin küresel bağlantılarını kuvvetlendirmek amaçlanıyor.

Listeye girmeye hak kazanan şirketler ABD’ye gerçekleştirilecek iş seyahati ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin (TOBB ETÜ) mini MBA programına ücretsiz katılma hakkı kazanacak.

Yarışmayla ayrıca Türkiye 100 şirketlerinin başarı öykülerinin genç nesillere ilham kaynağı olması ve onları girişimci olmaya teşvik etmesi amaçlanıyor.

- "Türkiye 100"e kimler başvurabilecek?

Türkiye 100 yarışmasına, 31 Aralık 2011 ve öncesinde kurulan, 2012 yılında en az 300 bin, 2015 yılında ise en az 1 milyon lira satış gelirine sahip, 2012-2015 döneminde satış gelirlerini en az yüzde 10 artıran şirketler başvurabilecek.

Yarışmaya ortakları arasında Türkiye dışındaki ülkelerin vatandaşları olan şirketler de başvurabilirken, başvuracak şirketlerin merkezlerinin Türkiye’de bulunması gerekiyor. Yurt dışı merkezli bir şirketin Türkiye şubesinin başvurusu kabul edilmeyecek.

Ayrıca, kamu ortaklığı ve/veya halka açık olan şirketler, hisselerinin yüzde 51’inden fazlası halka açık başka bir şirkete ya da bir kamu şirketine ait olan şirketler, kar amacı gütmeyen şirketler, franchise işletmeleri, otomobil galeri, bankalar ve elektrik, gaz ve su sağlayıcıları ile holdinglerin yarışmaya başvuruları kabul edilmeyecek. Ancak, bir holdingin çatısı altındaki şirketler başvuru yapabilecek.

Başvurular, http://turkiye100.tobb.org.tr sitesinden 15 Ekim'e kadar ücretsiz yapılabilecek.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×