TİM Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı

- Ekonomi Bakanı Zeybekci: (2) - "(Tanıtım atağı) STK'larla konuyu istişare ettik ve sonunda 'Biz bizi anlatmayalım, bizi bilen dostlarımız kendi yaşadıkları tecrübeleri yalın bir şekilde anlatsın' dedik" - "(Darbe girişimi olmasaydı) O hafta bütün dünya ve ülke, Türkiye'nin yeni yatırım ve ihracat teşviklerini konuşuyor olacaktı ancak başka şeyleri konuşuyor hale geldik" - "Bu dönemde olumsuz bazı şeyleri tetikleyici her kim ne adım atarsa, onları da günü geldiğinde olumsuzu tetikleyen, Türkiye'de ekonomi ile ilgili bu ihanet çetesinin sebep olduğu darbe gibi, ekonomiyle ilgili adım olarak algılarız. Onu da herkes bilsin. Yani ekonomiye bir kalkışma olarak algılarız. Böyle bir dikkat ve hassasiyet içindeyiz"

TİM Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı

İSTANBUL (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, tanıtım atağı ile ilgili, "STK'larla konuyu istişare ettik ve sonunda, 'Biz bizi anlatmayalım, bizi bilen dostlarımız kendi yaşadıkları tecrübeleri yalın bir şekilde onlar anlatsın' dedik." ifadelerini kullandı.

Zeybekci, ihracatçı birliği başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, daha önce belediye başkanı olduğu bir dönemde, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk heyeti başkanı olarak bir toplantıya katıldığını ve burada Türkiye'de kaçak yapı ile mücadele edildiğini söylediğini anlattı.

Söz konusu toplantıda katılımcıların "Türkiye'de insanlar başkalarının arazisi üzerine veya kamu arazisi üzerine yapı mı yapabiliyorlar?" diye sorduğunu aktaran Zeybekci, o dönem kendisine "Ben ne yaptım?" dediğini belirterek, "Toparlamaya çalıştık ama gitti. Şimdi de aynı durumdayım. Biz darbeye karşı şöyle yaptık, kahramanlık yaptık, falan… Nasıl yani, siz darbe yapılabilen bir ülke? Zor, anlatmak zor arkadaşlar…" şeklinde konuştu.

Zeybekci, bakanlık olarak iş adamları ile istişare etmeden hareket etmediklerini dile getirdi.

15 Temmuz darbe girişimi olmasaydı hemen ertesi günü İstanbul'da Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Kurulunun toplanacağını anımsatan Zeybekci, yaklaşık 45 gündür gece gündüz üzerinde çalıştıkları yatırım ve ihracat teşvikleri kararlarının üzerinden son bir kez rötuş yapmayı planladıklarını ifade etti.

Zeybekci, pazartesi günü de Bakanlar Kurulunda açıklama yapacaklarını vurgulayarak, o hafta bütün dünya ve ülkenin Türkiye'nin yeni yatırım ve ihracat teşviklerini konuşuyor olacağını, ancak başka şeylerin konuşuyor hale geldiğinin altını çizdi.

Gecekondu örneğinde olduğu gibi aynı hatayı bir daha yapmayacaklarını, darbeyi anlatmayacaklarına işaret eden Zeybekci, dünyaya Türkiye'nin gerçeklerini ve güzelliklerini anlatacaklarını bildirdi.


- "Bir kişiye karar verdirerek, binlerce kişiye uygulatan bir zihniyet içinde olmadık"


Bakan Zeybekci, Ekonomi Bakanı olarak kendisinin diğer bakanlar kadar rahat olamadığını söyledi.

Ülkenin ekonomik olarak zarar görmemesi gerektiğini belirten Zeybekci, bununla ilgili hassasiyetlerinin en üst seviyede olduğunu kaydetti.

Zeybekci, bir şekilde bu yapıya bulaşmış ve cezasını çekmesi gereken insanların da olduğu ekonomi dünyasında, onların kurucusu olduğu, yönetim kurulunda yer aldığı veya yöneticisi olduğu şirketlerin bu ülkenin envanterindeki bir varlık olduğuna inandığını dile getirdi.

Türkiye olarak demokrasi de hep bir acabanın olduğunu anımsatan Zeybekci, sözlerine şöyle devam etti:

"İnsan haklarıyla, özgürlüklerle, hukukun üstünlüğüyle, özgür basınla ilgili hep bir çelişkili durumlarımız vardı. Ha bire bir felaket senaryoları vardı. Bugün yarın ne olacak, darbe olur mu, öteki buna müdahale olur mu, ekonomik spekülasyon olur mu? Bundan sonra bütün bunlar bitti arkadaşlar. Artık arkamıza, sağımıza ve solumuza şüpheli gözlerle bakma dönemi bitti. Bundan eminiz, bu bitti. Ama bitiş dönemini geçerken, en az zararla, en az kırma dökme ile geçmeyi gerçekleştireceğiz. Bunu da sizinle beraber yapacağız. Bugüne kadar sizsiz hareket etmedik. Bir kişiye karar verdirerek, binlerce kişiye uygulatan bir zihniyet içinde olmadık."


- "Türkiye Ticaret Merkezlerine yıllık 3 milyon dolar civarında destek vereceğiz"


Zeybekci, bu ülkeye ihanetin karşılığının mutlaka görüleceğini söyledi.

Kendisi neye sahip olduysa bu ülkenin kaynak ve imkanları ile sahip olduğunu belirten Zeybekci, kendisine hitap ederek, "O yüzden sahip olduğu şeyler de bu millete aittir. Bu milletin envanterindedir. Ülke envanterindedir, Türkiye envanterindedir, böyle göreceğiz." şeklinde konuştu.

Zeybekci, tedirginlikleri de bildiklerini aktararak, “Bu dönemde olumsuz bazı şeyleri tetikleyici her kim ne adım atarsa, onları da günü geldiğinde olumsuzu tetikleyen, Türkiye'de ekonomi ile ilgili bu ihanet çetesinin sebep olduğu darbe gibi, ekonomiyle ilgili adım olarak algılarız. Onu da herkes bilsin. Yani ekonomiye bir kalkışma olarak algılarız. Böyle bir dikkat ve hassasiyet içindeyiz." ifadelerini kullandı.

Konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Zeybekci, dev tanıtım atağının detaylarının sorulması üzerine, STK'larla konuyu istişare ettiklerini ve sonunda "Biz bizi anlatmayalım, bizi bilen dostlarımız kendi yaşadıkları tecrübeleri yalın bir şekilde onlar anlatsın." dediklerini dile getirdi.

Zeybekci, bir iş adamının "Ben 3 yıldır Türkiye'deyim ve Türkiye dönemimin sonuna geliyorum. Ama eşimle sorun yaşıyorum. Eşim diyor ki, 'Ben Türkiye'yi çok sevdim, burası benim ikinci evim gibi oldu, ben gitmek istemiyorum'." dediğini aktardı.

Bakanlar başkanlığında ülke ziyaretlerinin başlayacağı bilgisini veren Zeybekci, gittikleri yerlerde Türkiye'deki sivil demokrasi devrimi ile Türkiye'deki ekonomi fırsatlarını görüşeceklerinin altını çizdi.

Zeybekci, Türkiye Ticaret Merkezleri ile ilgili bir soru üzerine, bu merkezlere yıllık 3 milyon dolar civarında destek vereceklerini ve buralarda bir tane de Eximbank uzmanı olacağını sözlerine ekledi.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×