Ticaret ve hizmet sektörlerinde ciro yüzde 2,4 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılı Ekim-Aralık dönemini kapsayan 4. çeyrek ‘ticaret ve hizmet endeksleri’ni paylaştı.

Ticaret ve hizmet sektörlerinde ciro yüzde 2,4 arttı
26 Şubat 2014 Çarşamba 12:28

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılı Ekim-Aralık dönemini kapsayan 4. çeyrek ‘ticaret ve hizmet endeksleri’ni paylaştı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi geçen yılın 4. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,4 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,7 oranında artarken, 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 9,5 oranında arttı.

İSTİHDAM ARTIŞI AZ

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet istihdam endeksi 4. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,2 oranında artarken, 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,5 oranında arttı.

ÇALIŞILAN SAAT ARTTI

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet çalışılan saat endeksi 4. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,2 oranında artarken, 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,4 oranında azaldı.

BRÜT ÜCRET-MAAŞ ARTTI

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet brüt ücret-maaş endeksi 2013 yılı 4. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret- maaş endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,1 oranında artarken, 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12 oranında arttı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×