TESK'ten urda araç düzenlemesi talebi

"2015 itibarıyla 21 yaş ve üstünde kamyon, kamyonet, otobüs sayısı 540 bini geçti. Yeni bir düzenleme ile 20 yaşın üzerindeki araçların hurdaya ayrılabilmesine imkan tanınmalı"

TESK'ten urda araç düzenlemesi talebi
15 Mayıs 2016 Pazar 12:08

Türkiye Esnaf ve sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, araçların hurdaya ayrılması ile ilgili düzenlemenin kalıcı olarak değiştirilmesi gerektiğini belirterek, 2015 itibarıyla 21 yaş ve üstünde kamyon, kamyonet, otobüs sayısının 540 bini geçtiğini, 20 yaşın üzerindeki araçların hurdaya ayrılabilmesine imkan tanınması gerektiğini bildirdi.
Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, model yılı 1990 ve daha eski olan taşıtların hurdaya ayrılması ile ilgili sürenin 31 Aralık 2014 tarihinde sona erdiğini hatırlatarak, araçların hurdaya ayrılması ile ilgili düzenlemenin kalıcı olarak değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.
Geçen sene itibarıyla 21 yaş ve üstünde kamyon, kamyonet, otobüs sayısının 540 bini geçtiğine dikkati çeken Palandöken, "Yeni düzenleme çıkarılarak 20 yaşın üzerindeki araçların hurdaya ayrılabilmesine imkan tanınmalı ve bu araçların vergi ve trafik cezası gibi borçlarının tamamı silinmeli. Hurdaya ayırma işleminin sürekli olması, teslimat yerlerinin çoğaltılması halinde çeşitli nedenlerle süreyi kaçıranlar, aracını götüremediği için aracını hurdaya ayıramayanlar, gerekli şartlar oluştuğunda bu imkandan yararlanabilecektir. Esnafımızın uzun yıllar devreden borçlarının silinmesi, kredi verilerek aracını yenilemesi sağlanırsa yeniden daha verimli bir şekilde ticari hayatlarına devam edeceklerdir. Ayrıca ekonomik ömrü biten araçların yerine çevreye zarar vermeyen ve daha güvenli yeni model araçlar yollarda yerini alacaktır." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×