TESK Genel Başkanı Palandöken:

- "Doğalgaz fiyatlarında yüzde 10 indirim yapılacağı müjdesi hem vatandaşı hem de esnafı sevindirdi" - "İndirimden sonra tüketicinin faturasında 760 milyon liralık düşüş olacak"

TESK Genel Başkanı Palandöken:

ANKARA (AA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, doğalgaz fiyatlarında yüzde 10 indirim yapılacağı müjdesinin hem vatandaşı hem de esnafı sevindirdiğini belirterek, indirimden sonra tüketicinin faturasında 760 milyon liralık düşüş olacağını ifade etti.

Palandöken, yazılı açıklamasında, indirimin ardından yüzde 50'sinden fazlası doğalgazdan üretilen elektrik faturalarının da düşürülmesinin piyasaları olumlu etkileyeceği ve esnafın rekabet gücünü arttıracağı değerlendirmesinde bulundu.

Doğalgaz fiyatlarında yüzde 10 indirim yapılacağı müjdesinin hem vatandaşı hem de esnafı sevindirdiğine işaret eden Palandöken, söz konusu indirimden sonra tüketicinin faturasında 760 milyon liralık düşüş sağlanacağını bildirdi.

Palandöken, faturaların üzerindeki kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma bedelinin de düşürülmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Faturaların hafiflemesi ile piyasaların morali yükselir. Fiyatlarına zam yapmak isteyen spekülatörlerin de hevesi kursağında kalır." görüşene yer verdi.

- "İndirimin diğer faturalara da yansımasını bekliyoruz"

Türkiye'de en yüksek elektrik faturasını esnafın ödediğine değinen Palandöken, şunları kaydetti:

"Elektrikte en yüksek faturayı esnaf ödüyor. Ekonominin fidanlığı olan esnaf ve sanatkarı desteklemek yarına yapılacak en büyük yatırımdır. Şimdi doğalgazda yüzde 10 indirimin diğer faturalara da yansımasını bekliyoruz. Şu an esnaf 29,7 kuruştan kullanıyor. Toplam elektrik tüketiminin yüzde 24,5'ini tüketen, toplam elektrik tutarının yüzde 28'inden fazlasını ödeyen esnaf için indirimli esnaf tarifesi belirlenmesini bekliyoruz. Esnafın maliyeti düşerken tüketici de mal ve hizmetleri ucuza alacak. Esnaf ve sanatkar, mahallemizin, sokağımızın güvenliği ve teminatıdır. Bu nedenle esnafın faturasının düşürülmesi vatandaşın güvenliği için de önemlidir."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×